Warszawa: Akcja solidarnościowa ze studentami w meksyku

W ten piątek, 19 grudnia 2014, Warszawska Federacja Anarchistyczna wraz z osobami towarzyszącymi zorganizowała akcję dotyczącą ostatnich tragicznych wydarzeń w meksyku.

Kilkanaście biorąch w niej udział osób rozdawało ulotki oraz rozmawiało z przechodniami, informując nie tylko o morderstwach na meksykańskich aktywistach, ale też ich kontekście – przemocy państwa wobec każdego, kto mu się sprzeciwia.

Poniżej prezentujemy treść ulotki:

“Nocą, 26 września w meksykańskim stanie guerrero miały miejsce trzy ataki na studentów Akademii Pedagogicznej. W ich efekcie kilkudziesięciu młodych ludzi zaginęło lub zostało zamordowanych.

W chwili obecnej wiemy, że mord dokonany został przez największy miejscowy kartel narkotytkowy, przy współudziale policji i władz. Wybór ofiar nie był przypadkowy – studenci wspomnianej uczelni przyznają się do skrajnie lewicowych poglądów oraz systematycznie demonstrują przeciwko niekorzystnym zmianom prawnym bądź nadużyciom politycznym. W tym przypadku wiemy, że wielokrotnie “narazili się” burmistrzowi iguali – miasta w pobliżu którego dokonano masakry, a który oskarżany jest o związki z mafią. Po masakrze aresztowano kilkanaście osób, głównie policjantów. Gangsterzy przyznali, że policja działała na ich zlecenie. Trwają poszukiwania burmistrza i jego żony, którzy uciekli z miasta tuż po wykryciu brutalnej zbrodni.

Od miesiąca w całym meksyku trwają niezliczone protesty społeczne, okupacje ulic i budynków rządowych, zamieszki, a na uczelniach wyższych strajki. Śledztwo wszczęło również ONZ. Warto wiedzieć, że korupcja na wszystkich szczeblach władzy i morderstwa, zwłaszcza młodych ludzi, to dla mieszkańców meksyku codzienność. I choć starają się samoorganizować, sytuacja ulega tylko pogorszeniu.

Wydarzenia te ilustrują uniwersalną prawdę – “każda władza ludzi zdradza”. Kiedy do głosu dochodzą prywatne interesy, zwłaszcza podparte pieniędzmi i wpływami – nawet ludzie, którzy noszą na sobie bagaż społecznego zaufania, zawodzą. Dlatego warto spojrzeć na meksykańskie wypadki z kilku perspektyw.

My, członkowie Federacji Anarchistycznej oraz innych grup wolnościowych podkreślamy, że choć skala przestępstw w meksyku nie może się z niczym równać, same wydarzenia nie stanowią precendensu. Dlatego z równą żarliwością będziemy systematycznie przypominać i udowadniać do czego prowadzi system władzy zwierzchniej, pozwalający na nieograniczoną kradzież, swobodę w manipulacji oraz wykorzystywanie środków przymusu przeciwko buntującym się obywatelom. Pamiętajcie, wygrana w wyścigach o władzę zawsze oznacza kres praw wyborców.”

tekst pierwotnie opublikowany na portalu Centrum Informacji Anarchistycznej (cia.media.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *