Warszawa: Akcja solidarnościowa ze studentami w meksyku

W ten piątek, 19 grudnia 2014, Warszawska Federacja Anarchistyczna wraz z osobami towarzyszącymi zorganizowała akcję dotyczącą ostatnich tragicznych wydarzeń w meksyku.

Kilkanaście biorąch w niej udział osób rozdawało ulotki oraz rozmawiało z przechodniami, informując nie tylko o morderstwach na meksykańskich aktywistach, ale też ich kontekście – przemocy państwa wobec każdego, kto mu się sprzeciwia.

Poniżej prezentujemy treść ulotki:

“Nocą, 26 września w meksykańskim stanie guerrero miały miejsce trzy ataki na studentów Akademii Pedagogicznej. W ich efekcie kilkudziesięciu młodych ludzi zaginęło lub zostało zamordowanych.

W chwili obecnej wiemy, że mord dokonany został przez największy miejscowy kartel narkotytkowy, przy współudziale policji i władz. Wybór ofiar nie był przypadkowy – studenci wspomnianej uczelni przyznają się do skrajnie lewicowych poglądów oraz systematycznie demonstrują przeciwko niekorzystnym zmianom prawnym bądź nadużyciom politycznym. W tym przypadku wiemy, że wielokrotnie “narazili się” burmistrzowi iguali – miasta w pobliżu którego dokonano masakry, a który oskarżany jest o związki z mafią. Po masakrze aresztowano kilkanaście osób, głównie policjantów. Gangsterzy przyznali, że policja działała na ich zlecenie. Trwają poszukiwania burmistrza i jego żony, którzy uciekli z miasta tuż po wykryciu brutalnej zbrodni.

Od miesiąca w całym meksyku trwają niezliczone protesty społeczne, okupacje ulic i budynków rządowych, zamieszki, a na uczelniach wyższych strajki. Śledztwo wszczęło również ONZ. Warto wiedzieć, że korupcja na wszystkich szczeblach władzy i morderstwa, zwłaszcza młodych ludzi, to dla mieszkańców meksyku codzienność. I choć starają się samoorganizować, sytuacja ulega tylko pogorszeniu.

Wydarzenia te ilustrują uniwersalną prawdę – “każda władza ludzi zdradza”. Kiedy do głosu dochodzą prywatne interesy, zwłaszcza podparte pieniędzmi i wpływami – nawet ludzie, którzy noszą na sobie bagaż społecznego zaufania, zawodzą. Dlatego warto spojrzeć na meksykańskie wypadki z kilku perspektyw.

My, członkowie Federacji Anarchistycznej oraz innych grup wolnościowych podkreślamy, że choć skala przestępstw w meksyku nie może się z niczym równać, same wydarzenia nie stanowią precendensu. Dlatego z równą żarliwością będziemy systematycznie przypominać i udowadniać do czego prowadzi system władzy zwierzchniej, pozwalający na nieograniczoną kradzież, swobodę w manipulacji oraz wykorzystywanie środków przymusu przeciwko buntującym się obywatelom. Pamiętajcie, wygrana w wyścigach o władzę zawsze oznacza kres praw wyborców.”

tekst pierwotnie opublikowany na portalu Centrum Informacji Anarchistycznej (cia.media.pl)