Druga strona mundialu

Oczy dużej części świata zwrócone są teraz na rosję, gdzie odbywają się mistrzostwa świata mężczyzn w piłce nożnej FIFA 2018 r. Ta mniej lub bardziej fascynująca rywalizacja sportowa odbywa się w cieniu łamania praw pracowniczych i nasilonych represji w autorytarnej Rosji.
Mundial to wielki biznes, który prowadzony jest kosztem pracowników i pracownic. Podczas przygotowań do tej imprezy miało miejsce wiele przypadków łamania praw pracowniczych. Robotnicy budujący obiekty sportowe przez wiele miesięcy nie otrzymywali wynagrodzeń. Pracowali na zewnątrz w temperaturach -25 stopni, nie mieli przerw i odpowiednich posiłków. Wykorzystywano niewolniczą siłę roboczą czyli obywateli Korei Północnej oraz źle opłacanych pracowników z Azji Środkowej i Ukrainy.
Podczas prac budowlanych nie przestrzegano zasad bhp, przez co miały miejsce wypadki, w tym śmiertelne. Jak podaje Międzynarodowa Unia Związków Zawodowych Pracowników Budowlanych, podczas budowy stadionów zginęło co najmniej 17 osób, a prawdopodobnie tych ofiar jest znacznie więcej. Te ofiary śmiertelne są skutkiem maksymalizacji zysków deweloperów budujących stadiony, którzy chcieli „zaoszczędzić” na kosztach budowy.
Tegoroczna edycja odbywa się w kraju, w którym od lat trwają represje wobec ruchów wolnościowych, prześladowanie osób LGBT i ograniczanie wolności ludzi. Przy okazji mundialu represje te znacznie się nasiliły. Wiele działaczek i działaczy ruchów opozycyjnych i anarchistycznych jest więzionych i torturowanych. W Czeczeni za zgodą Kremla funkcjonują obozy dla gejów, którzy są tam torturowani i mordowani.
Mundial stał się dla władz rosyjskich okazją do dalszego ograniczania wolności słowa i prawa do demonstrowania swoich poglądów. W Rosji dziennikarki i dziennikarze krytykujący rząd są więzieni i czasem zabijani. Władze rosyjskie przed samym mundialem aresztowały działaczy organizacji pozarządowych, w tym przedstawiciela Human Rights Watch, którzy obserwowali przestrzeganie praw człowieka podczas przygotowań do tej imprezy.
FIFA prezentuje mistrzostwa jako okazję do „pojednania narodów”. Tymczasem Rosja uczestniczy w konfliktach zbrojnych w Syrii i na Ukrainie. Rosja jest jednym z najbardziej zmilitaryzowanych krajów świata i przeznacza na zbrojenia aż 4,3% swojego PKB. Kraj ten czerpie też gigantyczne zyski z eksportu broni do autorytarnych i faszystowski reżimów oraz do państw, w których trwa wojna. Rząd rosyjski ponadto finansuje działalność wielu partii i organizacji skrajnie prawicowych w Europie i USA, a także utrzymuje liczną armię płatnych trolli, którzy rozsiewają propagandę rasistowską w wielu językach.
Nie zapominamy też o innych ofiarach mundialu. Podczas przygotowań tej imprezy w miastach, które są miejscem zmagań sportowych, dokonano masowego odstrzału psów.
tekst pierwotnie opublikowany na stronie warszawskafa.bzzz.net

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *