Publicystyka Serwis Informacyjny - Polska WyróżnionePoradnik aktywisty

Numer antyrepresyjny – co, jak, kiedy?

Poniżej przeklejamy instrukcję opublikowaną przez kolektyw Szpila, w tej chwili opiekujący się prawnie osobami walczącymi o prawo do aborcji czy o to, by nie być białym cisfacetem a nadal mieć swoje prawa. Numery telefonów oczywiście mogą i pewnie kiedyś będą inne, ale zasady korzystania z numerów antyrepresyjnych i to, jak się zachować w kontaktach z naszymi wątpliwymi przyjaciółmi w niebieskim, pozostaje ogólnie takie samo.

*****

Jeśli danego dnia odbywają się protesty, z numerem antyrepresyjnym kontaktujecie się tylko w wypadku zatrzymań i represji. Porady prawne i dłuższe rozmowy możemy prowadzić gdy nikt nie jest zagrożony zatrzymaniem.

W miarę możliwości, zamiast dzwonić, piszcie smsy jeśli macie dane osoby zatrzymanej lub jesteście osobą zatrzymaną.
(numer pod który można dzwonić w kwestii porady prawnej niżej)

NUMER ANTYREPRESYJNY – NIEZBĘDNE INFORMACJE

Kiedy dzwonić/pisać?

1. Zostałe/aś zatrzymany/a podczas demonstracji lub w drodze z/na demonstrację.
  2. Policja nachodzi Cię w związku z organizowaniem wydarzenia feministycznego/queerowego/antypolicyjnego etc.
  3. Widzisz, że policja zatrzymuje osobę w związku z działalnością polityczną ( !!!!!!!WAŻNE!!!!!!! jeśli masz taką możliwość, poproś zatrzymywaną osobę o jej imię i nazwisko, ułatwi to jej odnalezienie).

W jaki sposób się kontaktować?

1. NIE PRZEDŁUŻAJ ROZMÓW, podawaj tylko niezbędne informacje, mów tak zwięźle, jak tylko potrafisz.
  2. Nie mów przez telefon nic, co może być użyte przeciwko Tobie lub innej osobie.
  3. Pamiętaj, że poza dzwonieniem możesz też wysłać nam smsa, napisać wiadomość na Signalu lub Telegramie – jeśli sprawa nie jest pilna zostaw linię otwartą dla innych.

Co robić jeśli znajdę się na komisariacie?

1. Żądaj kontaktu z prawnikiem/prawniczką – domagaj się od policjanta o zadzwonienie na numer, który masz zapisany na ręce.
  2. Jeśli policja odmawia kontaktu z pomocą prawną – groź skargą, żądaj odmowy na piśmie wraz z uzasadnieniem.
  3. Nie podpisuj protokołu, w którym nie ma informacji o Twoim żądaniu kontaktu z prawniczką/prawnikiem.
  4. Odmawiaj składania zeznań/wyjaśnień.
  5. Nie przyznawaj się do zarzucanych Ci czynów.

Jeśli idziesz na demonstrację sam/a (choć zawsze polecamy iść w grupie) – poinformuj o tym osoby bliskie. Niech kontaktują się z numerem antyrepresyjnym w razie podejrzeń, że doszło do Twojego zatrzymania.

Jeśli potrzebujesz porady prawnej, dzwoń tutaj: 785 730 400