Jesteś tu: Start / Archiwalia / Archiwalia /

Przeciwko G8

Grupa Anty-G8 i Federacja Anarchistyczna

Państwo i globalny kapitalizm są źródłem biedy, bezrobocia i pogarszających się warunków życia, coraz gorszego dostępu do opieki zdrowotnej i edukacji dla szerokich warstw społecznych. Globalny kapitalizm tworzy nierówności które zmuszają miliony ludzi z Trzeciego Świata do podjęcia prób migracji do bogatego Zachodu. Koncerny międzynarodowe dążą do maksymalnego obniżenia płac swoich pracowników przez przenoszenie fabryk do krajów, gdzie reżim autorytarny nie pozwala tworzyć związków zawodowych, lub zatrudniając zdesperowanych "nielegalnych" imigrantów którzy zmuszeni są pracować za grosze.

Ten system nie jest reformowalny. Zasłona kłamstw i fałszywych usprawiedliwień chwieje się i niebawem runie jak domek z kart. Już tylko naga przemoc, tylko armia, policja i więzienia, tylko tortury stosowane przez policję w Pradze i tylko ostra amunicja z której policja strzelała do demonstrantów w Goteborgu i Genui powstrzymują przejawy buntu społecznego.

Odrzucamy słowa tych, którzy starają się narysować linię pomiędzy "dobrymi" a "złymi" demonstrantami obecnymi w tych dniach w Genui. Linia podziału nie biegnie pomiędzy tymi, którzy stosują przemoc a pacyfistami. Prawdziwy podział jest zupełnie inny. Z jednej strony są ci, którzy na przekór oczywistości, pomimo drapieżnej i bezdusznej formy jaką przyjął obecnie kapitalizm, nadal starają się udowadniać że system oparty na eksploatacji ma dobre strony które należy zachować. Z drugiej strony jesteśmy my, myślący że jedynym wyjściem jest całkowite przeobrażenie społeczeństwa. Bezsensowne jest skupianie się na przemocy demonstrantów wobec skali przemocy stosowanej przez międzynarodowe instytucje za pośrednictwem państw które służą ich interesom.

Wspieramy strajki ogłoszone we Włoszech przez niezależnych działaczy syndykalistycznych. Stoimy po stronie oddolnych ruchów związkowych. Oddolność oznacza niezgodę na współpracę elity związkowej z pracodawcami i odrzucenie identyfikacji interesów związków z państwem komunistycznym bądź narodowym. Konieczne jest utrzymanie zdobyczy socjalnych wywalczonych w ciężkich bojach przez strajkujących robotników ubiegłego stulecia kosztem niezliczonych ofiar. Wówczas, policja nie wahała się zabijać w obronie interesów fabrykantów. Również dziś policja nie cofa się przed zabójstwem by chronić interesy międzynarodowego kapitału. Jeśli dziś nie staniemy do walki o elementarne prawa jednostki do życia w godziwych warunkach, jutro będziemy pozbawieni jakichkolwiek standardów socjalnych.

Więcej z tej kategorii: Walka z Anarchizmem »