Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

Jesteś tu: Start / Archiwalia / Trójmiasto / Pomorskie /
A+ R A-

Gdańsk: Fałszywe zawiadomienie, prawdziwe podwyżki

Źródło zdjęcia: materiały prasowe UM) Źródło zdjęcia: materiały prasowe UM)

Trójmiejskie media obiegła dziś informacja o – podobno fałszywych – pismach informujących mieszkańców lokali komunalnych o nadchodzących podwyżkach czynszów. Podają one wysokość nowej stawki czynszowej oraz ulg, o które będą mogli ubiegać się najemcy (z uwzględnieniem progów dochodowych, od których ulgi te przysługują). Pisma podpisane są przez Gdański Zakład Nieruchomości Komunalnych i pojawiły się na drzwiach budynków w co najmniej kilku dzielnicach miasta.

Biuro Prasowe Urzędu Miasta Gdańska wystosowało oficjalny komunikat, w którym zaprzecza jakoby GZNK było autorem pisma. Ponadto stwierdza, że podane w nim informacje są „niepełne” i zapowiada publikację „rzetelnej i pełnej informacji dotyczącej skali planowanych zmian czynszowych”. Miasto zapowiada również złożenie w prokuraturze zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa fałszowania dokumentów GZNK.

Autorom pism gratulujemy udanej akcji, dzięki której wielu mieszkańców lokali komunalnych dowiedziało się o czekających ich drastycznych podwyżkach. Gratulujemy zmuszenia miasta do przyznania, że jak dotąd nie opublikowało rzetelnej i pełnej informacji dotyczącej zmian czynszowych – choć uchwałę o podwyżkach przyjęto już ponad rok temu.

Gratulujemy również samemu magistratowi, którego przedstawiciele strasząc autorów pism prokuraturą po raz kolejny nawiązali do wzorców z minionej epoki. Wygląda na to, że rządzący miastem chrześcijanie z Platformy „Obywatelskiej” do zatajenia prawdy o podwyżkach czynszów są gotowi wykorzystać nawet państwowe organy ścigania. Najwidoczniej zapomnieli słowa ewangelii – „prawda was wyzwoli”.

Postępowanie włodarzy miasta musi się zmienić. Apelujemy do prezydenta Pawła Adamowicza o zawieszenie wykonania obowiązującego planu gospodarowania zasobem komunalnym i opracowanie nowego, tym razem na drodze szerokich konsultacji społecznych. Tylko w ten sposób można zapobiec dalszej eskalacji konfliktu wokół planowanej „reformy” czynszowej. W przeciwnym razie Gdańsk straci szansę na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i już w roku 2011 zostanie Europejską Stolicą Protestów Przeciwko Aroganckiej Władzy.

Poniżej prezentujemy pismo, które wywołało tak ostrą reakcję Biura Prasowego Urzędu Miasta. Zawarta w nim informacja o nowych stawkach czynszów jest prawdziwa i rzetelna, co można stwierdzić porównując ją z zapisami Wieloletniego Planu Gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Gdańska na lata 2009-2013 (rozdział IV- ZASADY POLITYKI CZYNSZOWEJ ORAZ WARUNKI OBNIŻANIA CZYNSZU W LOKALACH MIESZKALNYCH).

F.A. Trójmiasto

F.A. Trójmiasto

Strona www: fatrojmiasto.blogspot.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.