Jesteś tu: Start / Artykuły / Działania FA /

Akcje solidarnościowe Federacji Anarchistycznej (s. Lublin, s. Czestochowa) i ZZ Federacja Pracownicza przeciw Plaza Centers

W dniu 15 października, w Lublinie, Rybniku i Sosnowcu miały miejsce akcje solidarnościowych w ramach kampanii przeciw niepłaceniu wynagrodzeń pracownikom pracującym na budowie Toruń Plaza. Pikiety odbyły się pod centrami handlowymi należącymi do spółki Plaza Centers.

Lublin: 15 października 2011 aktywiści lubelskiej Federacji Anarchistycznej/Związku Zawodowego Federacja Pracownicza, przeprowadzili akcję solidarnościową z pracownikami budującymi centrum handlowe Plaza w Toruniu. Przez megafon informowano o celu akcji oraz rozdawano ulotki przechodniom, z których większość stanowili klienci galerii Plaza. Po około 10 minutach ochrona Plaza Center próbowała zakłócić przebieg akcji twierdząc, że jest to teren prywatny a zgromadzeni nie mają pozwolenia na pikietowanie. Ochroniarze zachowywali się agresywnie przepychając uczestników i uczestniczki akcji. Jednej z osób wyrwano z rąk megafon. Ochrona galerii złamała tym samym nie tylko ustawę o związkach zawodowych, ale także prawo do nietykalności cielesnej!

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem przechodniów, którzy często wyrażali swoje poparcie dla postulatów aktywistów. Przechodząca obok kobieta widząc, że jeden z ochroniarzy stosuje siłę, chcąc wyrwać tubę nagłaśniającą aktywistce, oburzona zachowaniem osiłka krzyczała, by wezwać policję. Mimo niezgodnych z prawem działań ochrony, akcja była prowadzona do momentu, aż rozdano wszystkie ulotki. W tym czasie wejścia do lubelskiej Plazy strzegło 8 ochroniarzy, obawiając się wtargnięcia do środka działaczy.

Rybnik/Sosnowiec: Tego samego dnia akcje solidarnościowe z pracownikami budującymi toruńską galerię Plaza zorganizowano także w Rybniku i Sosnowcu. Między godziną 10:00 a 14:00 działacze ZZ Federacja Pracownicza, oraz Federacji Anarchistycznej s. Częstochowa, pikietowali przed tamtejszymi budynkami Plaza Center. Odwiedzający galerię wielokrotnie solidaryzowali się z pokrzywdzonymi pracownikami. W Rybniku ochrona domagała się przerwania pikiety grożąc wezwaniem policji. Związkowcy odpowiedzieli, że akcja jest zgodna z ustawą o związkach zawodowych. Ostatecznie, w obu miastach akcje przebiegły bez zakłóceń.

F.A. Lublin

Aktualnie działająca sekcja Federacji Anarchistycznej w Lublinie powstała w roku 2011. Wcześniejsza działalność lubelskich anarchistów po przemianie ustrojowej koncentrowała się najpierw wokół grupy LAGA (Lubelska Autonomiczna Grupa Anarchistów) wchodzącej w skład Międzymiastówki, później Federacji Anarchistycznej na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Następnie, od roku 2001 przez kilka lat aktywna była pierwsza sekcja FA Lublin, angażująca się głównie w działalność antykapitalistyczną, feministyczną, obronę praw lokatorskich i pracowniczych czy pomoc imigrantom (wspólnie z Komitetem Wolny Kaukaz), prowadząc jednocześnie własną działalność wydawniczą.

Jako anarchiści i anarchistki, dążymy do zmiany otaczającej rzeczywistości w kierunku wolności wszystkich i każdej istoty z osobna, równości i sprawiedliwości ogólnospołecznej oraz samorządności i solidarności międzyludzkiej opartej o pomoc wzajemną i inicjatywę oddolną. Angażujemy się w różnorodne formy aktywności wymierzonej we wszelkie formy władzy, zwierzchności, wyzysku i dyskryminacji. Uczestniczymy w szeroko rozumianej działalności antyrządowej, bojkotowaniu oficjalnej polityki czy akcjach antywyborczych. Jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami wszelkich działań i zachowań wypaczających możliwość zgodnego współistnienia, relatywizujących prawdę czy przeczących ludzkiemu zdrowemu rozsądkowi, dlatego angażujemy się w walkę z różnymi formami i obliczami faszyzmu. Naszym celem jest ponadto promowanie życia w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Sprzeciwiamy się niszczeniu i zatruwaniu planety przez niepotrzebną i szkodliwą politykę pozyskiwania i wykorzystywania energii czy środków rzekomo mających służyć rozwojowi społecznemu. Jako ludzie nie koncentrujący się wyłącznie na krytyce i burzeniu dotychczasowego porządku, w ramach tworzonego przez nas Lubelskiego Uniwersytetu Krytycznego, wychodzimy do opinii publicznej z propozycjami alternatyw mających zastąpić trwający system. Przewidziane są cykle spotkań i wykładów przedstawiających historię, filozofię i perspektywy rozwoju anarchizmu, jak również warsztaty mające za zadanie zapoznawać obecne społeczeństwo począwszy od jego najmłodszych członków z ideą i istotą budżetu partycypacyjnego i demokracji uczestniczącej jako podstaw istnienia przyszłego wolnego społeczeństwa.

Strona www: https://pl-pl.facebook.com/pages/Federacja-Anarchistyczna-Lublin/155961147829704 E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.