Blokada eksmisji w Nowej Soli: działacze FA zatrzymani

14 grudnia 2010 r. o godzinie 9.00 komornik dokonał eksmisji domu państwa Ostrowskich w Nowej Soli. Eksmisji próbowało zapobiec ok. 20 działaczy Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej z Nowej Soli i Poznania, zostali jednak zaatakowani przez kilkudziesięciu funkcjonariuszy prewencji policji, 6 osób trafiło na komisariat przy ul. Piłsudskiego. Komornik wchodził do domu przez, wczesniej wybite, okno. Około godziny 15.00 wszyscy zatrzymani zostali wypuszczeni, postawiono im zarzuty m.in. naruszenia nietykalności funkcjonariusza policji i utrudniania wykonywania czynności służbowych. Część zatrzymanych była przez cały czas pobytu na komisariacie w zakutych kajdankach, wszystkim zabrano z portfeli pieniądze "na poczet kary". Najprawdopodobniej dzięki ogólnopolskiej akcji solidarnościowych telefonów i zainteresowaniu mediów, nie zatrzymano ich na dłużej.

Dzisiejsza akcja komornika była 7 próbą eksmitowania państwa Ostrowskich z mieszkania.  Powodem eksmisji ma być nieuregulowany od kilku lat czynsz. Rodzina nie płaci go zgodnie z umową najmu, ich wkład finansowy w remont mieszkania miał być zaliczony na poczet opłat.  Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie fałszerstwa wypowiedzenia umowy najmu, jakiego mieli dopuścić się miejscy urzędnicy i które było podstawą wyroku eksmisyjnego. Sąd w związku ze śledztwem i po dwóch udanych blokadach eksmisji, zawiesił postępowanie egzekucyjne w zeszłym roku. Niespodziewanie je odwiesił chwilę po wyborach samorządowych, kiedy po raz kolejny do władzy doszedł Wadim Tyszkiewicz.

Prezydent prowadzi z Ostrowskimi prywatną wojnę. Aleksander Ostrowski jest jednym z czołowych działaczy Inicjatywy Pracowniczej w Nowej Soli, mieszkanie Ostrowskich było miejscem kontaktowym dla lokalnych działaczy. Sam Ostrowski jest zaangażowany w lokalny ruch lokatorski, wielokrotnie udawało mu się nagłaśniać przekręty magistratu. Z wielu stron do działaczy dochodziły informację o tym, że prezydent próbuje wykorzystać miejskie służby do zamknięcia ust działaczom IP.

Determinacja komornika w wykonaniu wyroku, mimo wielu niejasności wokół sprawy i ciężkiego stanu zdrowia pani Ostrowskiej  (podczas jednej z prób eksmisji dostała zapaści i została odwieziona do szpitala), jasno wskazuje na fakt, że odbyła się ona na skutek nacisków z magistratu.

Film

Reportaż z eksmisji SzumTv
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.