Demonstracja w obronie edukacji w Krakowie?

17 lutego, o godzinie 17.00 w Krakowie ma odbyć się pod Adasiem demonstracja w obronie bezpłatnej edukacji. Czy jednak ktokolwiek się na niej pojawi?

4 lutego Sejm RP przegłosował nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym autorstwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wprowadza ona między innymi odpłatność za podjęcie drugiego kierunku studiów, likwidację stypendium naukowego, a także limit możliwych etatów kadry naukowej bez zwiększenia ich wynagrodzenia.

17 lutego (czwartek) o godzinie 17.00 organizujemy w największych akademickich miastach Polski protest przeciwko antystudenckim i szkodliwym dla całego systemu szkolnictwa wyższego postanowieniom reformy.
Wzywamy studentów i studentki, pracowników naukowych i wszystkich ludzi, którym dobro polskiej nauki i publicznej edukacji nie jest obojętne, do przyłączenia się do naszego lub podjęcia podobnej akcji protestacyjnej!

Powyższa informacja pojawiła się na kilku portalach internetowych. Jednak czy w naszym mieście taki protest dojdzie do skutku? Przykład jesiennego flashmobu organizowanego przez Demokratyczne Zrzeszenie Studentów, który koniec końców nie odbył się nie wróży najlepiej. Z całą pewnością głównym problemem jest totalny marazm wśród studentów jednego z największych ośrodków akademickich w Polsce. Jednak sposób działania DZS również budzi sporo wątpliwości. Centralne ustalanie terminu i miejsca akcji, bez jakiegokolwiek osadzenia w mieście nie wydaje się być dobrą taktyką. Mimo to sama sprawa walki z komercjalizacją edukacji i procesem bolońskim jak najbardziej warta jest poparcia. Do zobaczenia na demonstracji…

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.