Poznań miastem bez kontenerów – pikieta pod ZKZL

Dziś  pod siedziba Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) odbyła się pikieta przeciwko planowi budowy w Poznaniu osiedla kontenerów socjalnych. Do protestu wezwała Federacja Anarchistyczna s. Poznań i PKM OZZ „Inicjatywa Pracownicza”. Przybyło na nią ok. 50 osób. W pobliżu ZKZL zjawiło się kilka policyjnych i municypalny radiowozów. Protest był monitorowany, a od środka wejścia pilnowali funkcjonariusze policji po cywilnemu.

Celem pikiety było przekazanie Dyrektorowi ZKZL Dyrektorowi Jarosławowi Puckowi oświadczenia, w którym organizatorzy domagali się, oprócz zaniechania budowy kontenerowego osiedla, także przedstawienia konkretnego projektu rozwiązania problemów mieszkaniowych w Poznaniu oraz długoletniego planu rozwoju budownictwa komunalnego i polepszenia warunków mieszkaniowych w przeludnionych dzielnicach miasta. [Całość oświadczenia możesz przeczytać tu]

Zadanie wręczenia petycji okazało się tym łatwiejsze, że do protestujących i licznie przybyłych przedstawicieli mediów, wyszedł  Pucek. Starał się on w swoim wystąpieniu bronić idei powstania osiedla, powtarzając w zasadzie jeden argument: że trzeba gdzieś ulokować „trudnych lokatorów”.

Wystąpienie przedstawiciela ZKZL ożywiło pikietę, która przerodziła się w uliczną debatę. Kolejno wytykano mu dyskryminacyjny i faszystowski charakter projektu, brak poszanowania dla osób biednych, brak kompetencji itd. Wskazywano, że „trudni lokatorzy” są tylko pretekstem do wysiedlania rodzin o najniższym statusie materialnym z centrum miasta, także kobiet z dziećmi i osób starszych. Jedna z demonstrantek stwierdziła, że w przypadku kiedy na Zachodzie polscy pracownicy zatrudniani np. na plantacjach muszą stłoczeni mieszkać w blaszanych i tekturowych budach, wówczas w prasie głównego nurtu krzyczy się o „gettach” i poniżaniu ludzkiej godności. Tymczasem kiedy w kraju realizuje się podobny projekty budowy „blaszaków” dla ludzi, są one brane w obronę.  „To nie jest problem przerzucania się statystycznymi i ekonomicznymi argumentami, to kwestia etyczna, po prostu nie można ludziom kazać mieszkać w takich warunkach” – zakończyła.

W sumie głos zabierało wiele osób, w tym także dwie, które zatrzymały się na demonstracji, bowiem akurat były w ZKZL-u załatwiać własne sprawy. Opisały one fatalne warunki jakie panują w zajmowanych przez nie mieszkaniach, o wysokich czynszach, bezdomności, o groźbach właścicieli kamienic wyrzucenia lokatorów „na bruk”. „Niech pan – zwrócił się do Pucka jeden z protestujących – spojrzy tym ludziom prosto w oczy i powie im, że mają mieszkań w kontenerowych budach”! Wznoszono okrzyki: „Mieszkanie prawem, nie towarem”. Przed rozejściem się, organizatorzy zapowiedzieli dalsze protesty, aż do skutku - czyli publicznej deklaracji władz miasta, że projekt budowy kontenerowych osiedli  nie będzie realizowany.

Film

F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.