Poznań:Sprawa MTP - podwójnie niewinni

8 lipca sąd apelacyjny w Poznaniu podtrzymał wyrok uniewinniający aktywistę związanego z poznańską Federacją Anarchistyczną od zarzutu naruszenia nietykalności funkcjonariusza policji podczas demonstracji 8 marca 2010 roku na terenie MTP w Poznaniu. Od poprzedniego wyroku z 23 lutego b.r. odwołała się poznańska prokuratura.

Dzień później 29 lipca w Sądzie Rejonowym Poznań – Grunwald – Jeżyce sąd uniewinnił kolejnego aktywistę związanego z Kolektywem Rozbrat. Z kolei jego proces był wynikiem apelacji po wyroku skazującym go, na 6 miesięcy ograniczenia wolności za naruszenie nietykalności funkcjonariusza policji (w trakcie tej samej demonstracji). Sąd apelacyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia w pierwszej instancji. W uzasadnieniu, zwrócono uwagę na konieczność zachowania zasady - in dubio pro reo - iż wszelkie nie dające się usunąć wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego.

To jednak nie koniec "sprawy MTP". 26 sierpnia o godz. 12.30 w Sądzie Rejonowym Poznań – Grunwald przy ul.Kamiennogórskiej odbędzie się rozprawa trzeciej osoby oskarżonej o ten sam paragraf. Aktywistka związana z poznańską Federacją Anarchistyczną, została uniewinniona od zarzutu naruszenia nietykalności funkcjonariusza policji (podczas demonstracji 8 marca) przez Sąd Rejonowy w Poznaniu 23 listopada 2010 roku. Od jej wyroku także odwołała się poznańska prokuratura.

Przypomnijmy, że 14 października 2010 roku Sąd Rejonowy uniewinnił 37 osób oskarżonych o nie rozejście się na wezwanie funkcjonariusza policji podczas protestu 8 marca 2010 r. Sąd uznał, że wezwania nie było. Aktywiści złożyli wnioski o odszkodowania za bezpodstawne zatrzymania jednak zarówno sąd I instancji, jak i apelacyjny uznały wnioski za przedawnione w stosunku do zatrzymań jakie miały miejsce 8 marca. Obrońca oskarżonych jest zbulwersowana faktem niedorzecznego uzasadnienia sądu. Oczywistym jest bowiem, że dopiero wyrok uniewinniający wszystkich zatrzymanych dał prawne podstawy by wystąpić o odszkodowania. Sąd utrzymuje, że należało złożyć je zaraz po zajściu. Obrońca aktywistów dr Agnieszka Rybak-Starczak zapowiedziała złożenie skargi konstytucyjnej na przepisy, które pozwalają na taką interpretację ze strony sądu.

Anarchistyczny Czarny Krzyż Poznań

F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.