Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Gorący protest w środku zimy: ACTA Stop!

Około 500-600 osób zebrało się dziś na ul. Półwiejskiej, żeby zaprotestować przeciwko podpisywaniu przez polskie władze porozumienia ACTA. Ma ono w teorii chronić prawa autorskie, jednak pod tym, jak zawsze, niewinnym płaszczykiem kryje się ograniczanie wolności działań w sieci, oraz  jej faktyczna cenzura. Kraje, które podpiszą traktat ACTA będą musiały wdrożyć prawa dotyczące inwigilacji swoich obywateli włącznie z odłączaniem dostępu od Internetu i podejmowania środków karnych tylko na podstawie oskarżenia o naruszenie praw autorskich. ACTA ma przenieść odpowiedzialność za działania użytkowników Internetu na dostawców Internetu. By nie być posądzeni o ułatwianie łamania praw autorskich zmuszeni będą oni śledzić działania swoich użytkowników aby w razie potrzeby móc wychwycić te nielegalne. Dostawcy staną się więc prywatną policją, prokuraturą i sądem w jednym!

Oburzenie wywołuje również fakt, że prace wokół podpisania ACTA i przystąpienia do porozumienia do ostatniej chwili były ukrywane przed opinią publiczną. Polski rząd poinformował o tym w zeszły czwartek, mimo że prace trwały co najmniej od połowy zeszłego roku. Negatywnie o podpisaniu ACTA wypowiedział się również Generalny Inspektor Danych Osobowych, którego wątpliwości wzbudził zapis o przekazywaniu danych osobowych komercyjnym instytucjom.

Mimo mroźnej aury protest przebiegał w bardzo gorącej atmosferze, z przenośnych głośników puszczana była muzyka  i wygłaszane przemówienia.  Wielu demonstrantów miało maski Guya Fawkesa, które stały się symbolem międzynarodowego ruchu oporu przeciwko władzy korporacji.  Około 18.20 odpalono race i demonstranci wyruszyli w kierunku Starego Rynku. Cały czas wznoszone były okrzyki „ACTA Stop!”, „Internet dla ludzi, nie dla korporacji”, w stosunku do stanowiska rządu „Oni nas nie reprezentują”, „Nie dla cenzury i inwigilacji”. Na przedzie niesiono duży transparent „ACTA Stop! Przeciwko cenzurze w sieci i inwigilacji”. Demonstracja przemieściła się ulicą Półwiejską, Podgórną i Wrocławską. Ostatnie kilkadziesiąt metrów do Ratusza, demonstranci przebiegli, czym wywołali spore zamieszanie na Starym Rynku.

Po kolejnych przemówieniach, demonstranci zostawili na schodach Ratusza klawiaturę i „laskę dynamitu”, jak stwierdził jeden z demonstrujących  „zarówno jednym, jak i drugim można obalić rząd, niech jutro demonstranci zdecydują co wykorzystać” nawiązując tym do faktu, że w czwartek ze Starego Rynku rusza kolejny protest przeciwko ACTA. Będzie już wówczas wiadomo czy rząd ostatecznie podpisał protokół. Żeby zaczął on obowiązywać musi go jeszcze ratyfikować sejm.

Demonstracja mimo, że nie była zgłoszona w urzędzie (rząd nie dał na to czasu) przebiegła spokojnie, przez większość czasu policja nie prowokowała protestujących, dopiero po zakończeniu protestu kilku funkcjonariuszy próbowało wylegitymować nielicznych pozostałych demonstrantów, doszło do sprzeczki, policjanci schronili się w radiowozie, który został zablokowany. Demonstranci zarządali, aby prowokatorzy okazali swoje numery służbowe. Sytuację załagodził wyższy rangą funkcjonariusz, który okazał swoją legitymację.

Dzisiejsza demonstracja była częścią ogólnopolskiej mobilizacji, wczoraj około 4 tys. osób demonstrowało w Warszawie, dziś manifestacje odbyły się w kolejnych kilkudziesięciu miastach, brało w nich udział od kilkuset do kilkunastu tysięcy osób. W Kielcach doszło do starć z policja, po tym jak demonstrujący zablokowali jedną z głównych ulic.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy jutro na godz. 17.00 na Stary Rynek. Walka trwa!

FOTORELACJA

F.A. Poznań

F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.