Radny Tomczak oddaj mieszkanie

19 lipca przed TBS-em przy ulicy Murawa / Słowiańska odbyła się pikieta Federacji Anarchistycznej pod hasłem „Tomczak oddawaj mieszkanie”. Kilku aktywistów pojawiło się z transparentem o ww. treści pod drzwiami klatki schodowej, gdzie aktualnie mieszka radny miasta Poznania z ramienia PO Michał Tomczak. Rozdano ponad 120 ulotek mieszkańcom. Protestowano przeciwko nadużyciom władzy.  Niedawno Glos Wielkopolski ujawnił, ze Tomczak zajmuje mieszkanie TBS, choć nie spełnia odpowiednich wymogów formalnych.

Radny Platformy Obywatelskiej, Michał Tomczak, jest w trakcie budowania willi, a poza tym jest właścicielem dwóch mieszkań (poza TBS). Jego firma przynosi ponad milion złotych rocznie. Nie spełniając wymogów ustawowych, mieszka jednak w TBS-ie. Faktycznie nadużywa władzy.

W Poznaniu brakuje wielu tysięcy mieszkań. Polityka mieszkaniowa jest rozregulowana i sprzeczna z interesem mieszkańców. W kolejce do mieszkań stoją nie tylko młode rodziny, ale i 2600 najemców z wyrokami eksmisyjnymi na karku, otrzymanymi często w wyniku prywatyzacji mienia komunalnego.

Obecne władze przyjęły wiele lat temu politykę pozbywania się odpowiedzialności za jeden z najważniejszych aspektów funkcjonowania miasta. Od lat nie buduje się dostatecznej ilości ani mieszkań komunalnych, ani  socjalnych. Przyjęto strategię sprzedaży gruntów deweloperom, którzy z kolei zmuszają nas do brania kredytów na 30-40 lat. Taka jest logika miasta know how - miasta firmy.

Esencją nadużycia władzy jest natomiast Michał Tomczak – radny od 1998 r. Zasiadał w komisji gospodarki komunalnej, dziś jest szefem komisji rodziny, polityki społecznej i zdrowia. Poprzez swoje koneksje z niezmienioną od 20 lat władzą, jest beneficjentem dzisiejszego układu władzy. Czerpie zyski z założonej przez siebie firmy doradczej, z której w 2011 roku uzyskał przychodu 1,1 mln. zł., a rok wcześniej 1,5 mln zł. Do tego trzeba doliczyć diety radnego – blisko 30 tys. nieopodatkowanego dochodu rocznie. Wreszcie dodajmy zarobki żony – lekarki.

Równocześnie około 600 średnio sytuowanych  rodzin ubiega się o mieszkanie w TBS. Także o to, które niezasadnie zajmuje Tomczak.
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.