Berlin: Dokonano eksmisji Liebig 14 – demonstracje będą kontynuowane (akt.)

Berlin: Dokonano eksmisji Liebig 14 – demonstracje będą kontynuowane (akt.) Foto: DPA

Działacze Federacji Anarchistyczne z Poznania, którzy biorą udział w blokowaniu eksmisji berlińskiego projektu mieszkalnego Liebig 14 donoszą, że dzisiejsza eksmisja niestety doszła do skutku.
Już w nocy okolica została zablokowana przez policjantów. W związku z blokadą skierowano do niej 2500 funkcjonariuszy. Również od wczesnych godzin rannych na dzielnicy zaczęły zbierać sie grupy osób mających na celu sabotaż eksmisji.

Pierwsze starcia z policja, ustawianie barykad oraz blokady głównych dróg w pobliżu, zaczęły sie około godziny ósmej, na ta godzinę również zaplanowana była eksmisja. Walki trwały z różną intensywnością mniej więcej do południa. Uczestniczyło w nich łącznie ok. 1000-1500 osób. Do tej pory w wyniku strać ośmiu funkcjonariusz zostało rannych. Aresztowano 32 protestujących.

Solidarnościowe blokady miały miejsce również w innych dzielnicach Berlina. Przed godzina 13.00. cały budynek został opanowany przez policję i oficjalnie oddany w ręce właściciela. Obecnie sytuacja uspokoiła się.

Na 19.00 na Boxhagener Platz planowana jest demonstracja.

Wieczorna trzytysięczny  protest szybko przerodził się w zamieszki. Najpierw zajęto obydwa pasy Warshauer Str, by po chwili zaatakować policjantów, Commerzbank, inne korporacyjne budynki oraz policyjne samochody. Uformowały się 50-200 osobowe grupy, które rozpoczęły ustawiać barykady i atakować policje na całej dzielnicy Friedrichsein. Jednocześnie policja wciąż blokowała dostęp do Liebig 14. Czynne były co najmniej dwa infopunkty ulokowane projektach mieszkalnych. Informacje na żywo przekazywane są za pomocą twittera- https://twitter.com/liebig14

Demonstracje poparcia odbyły się w kilkunastu niemieckich miastach, a także w Kopenhadze. Cale wydarzenie jest szeroko komentowane również w mediach mainstreamowych.

Film

Berlin: Relacja z ewikcji Liebig 14.
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.