Niemcy: Anarchiści z Polski na Obozie Akcji Klimatycznej

W dniach 7 – 14 sierpnia w wiosce Janschwalde, położonej na Łużycach w pobliżu granicy z Polską odbył się Obóz Akcji Klimatycznej, zorganizowany przez koalicję niemieckich organizacji społecznych i ekologicznych. Hasłem przewodnim trwającego tydzień obozu była walka ze zmianami klimatu i na rzecz sprawiedliwości klimatycznej, ze względu na jego lokalizację na terenie zagłębia węgla brunatnego równie ważne miejsce w programie obozu zajmował temat wpływu górnictwa i energetyki węglowej na pogłębianie się efektu cieplarnianego, jak i na życie lokalnych społeczności na terenach górniczych.

W imprezie wzięło udział prawie 300 aktywistów z kilkunastu krajów Europy, w tym, poza Niemcami, z Holandii, Danii, Polski, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Na program obozu, poza cyklem wykładów i spotkań poświęconych problemom zmian klimatycznych i dewastującego wpływu kopalń odkrywkowych na lokalne środowisko i społeczności, składały się warsztaty, na których można się było nauczyć, między innymi, wspinaczki na drzewa i przygotowania specjalnych trójnogów, używanych w blokadach cennych przyrodniczo terenów przeznaczonych pod przemysłową dewastację. Problemy społeczności lokalnych na terenach wydobycia węgla brunatnego przedstawili przedstawiciele łużyckich organizacji społecznych, protestujących przeciwko dalszej rozbudowie kopalni odkrywkowych na swym terenie, jak również samorządowcy z przygranicznych terenów w Polsce, na których, pomimo sprzeciwu lokalnych społeczności wyrażonego w samorządowym referendum rząd planuje budowę wielkiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.
W ramach dnia akcji bezpośredniej w ramach obozu jego uczestnicy podjęli okupację biur partii politycznych: Die Linke i SPD w pobliskim Cottbus, jak również podobną akcję w ministerstwie ochrony środowiska Brandemburgii w Pocztamie. Udało się również na krótko zablokować główną bramę elektrowni węglowej należącej do koncernu Vattenfall w Janschwalde. Podczas próby wejści na teren należącej do tej samej firmy odkrywki doszło do starć z ochroną, która pobiła, a następnie przekazała w ręce policji kilkoro aktywistów. Zostali oni wypuszczeni po ustaleniu danych osobowych.

W obozie wzięła udział grupa anarchistów z Polski, w tym dwie osoby reprezentujące Federację Anarchistyczną. Anarchiści z Polski wzięli udział w spotkaniu, poświęconemu programowi nuklearnemu prowadzonemu przez polski rząd i protestom przeciwko niemu, organizowanym przez FA. We wtorkowej prezentacji na ten temat, i dyskusji poświęconej transgranicznej współpracy ruchów antyatomowych wzięło udział łącznie kilkadziesiąt osób, anarchiści z Polski rozdali również ponad 100 ulotek informacyjnych w języku angielskim.
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.