Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Occupy Gezi!

Od 27 maja trwa okupacja parku Gezi w Stambule (Turcja) ponieważ władze chcą wyciąć drzewa i zamienić park w centrum handlowe.

Occupy Gezi

Pierwszego dnia tysiące ludzi przyszło okupować park, aby buldożery nie mogły rozpocząć prac. Ludzie zostali na noc. Przyszli zwykli mieszkańcy, rodziny z dziećmi, młodzież.

Drugiego dnia (28 maj) pojawiło się jeszcze więcej ludzi. Około południa władze postanowiły wstrzymać budowę. Natomiast wieczorem policja zaatakowała protestujących gazem łzawiącym. Spowodowało to szybki napływ kolejnych osób. Rozpoczęły się akcje informacyjne na twitterze i w mediach wolnościowych.

Trzeciego dnia (29 maj)premier Recep Tayyip Erdoğan’s oświadczył, że bez względu na to co się będzie działo, decyzja o budowie centrum zostaje podtrzymana. Protest zaczęli wspierać artyści, zaczęto budować miasteczko namiotowe.

Czwartego dnia (30 maj) o 5.00 policja zaatakowała miasteczko namiotowe, podpalając namioty i używając gazu łzawiącego. Aby powstrzymać nieustający napływ ludzi burmistrz miasta zatrzymał metro. Ok 18.00 na miejsce przybyły armatki wodne i więcej policji.

Piątego dnia (31 maj) policja znów zaatakowała. Zostało rozstawione ogrodzenie wokół parku. Błyskawicznie rozeszły się wieści o rannych i jednej osobie zabitej. Tysiące ludzi zaczęło napływać na pl. Taksim, rozpoczęły się demonstracje w Ankarze i innych miastach w Turcji.

Szóstego dnia (01 czerwca) demonstracje w Stambule trwały całą noc. Koło południa policja zaczęła opuszczać pl. Taksim. Protest przemienił się w walkę o demokrację, zaczęto poruszać tematy wolności słowa, związków zawodowych, Kurdów, wojny w Syrii.

Siódmego dnia (02 czerwca) ponad tysiąc protestujących zebrało się w Ankarze na pl. Kizilay. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego, by rozproszyć tłum.

Policja zablokowała w godzinach wieczornych marsz protestujących na siedzibę premiera Erdogana. Jednak oddziały policji wycofały się z pl. Taksim, co świętują wielotysięczne tłumy. Protestujący zebrali się aby posprzątać ulice i place w okolicy. Do końca dnia panował już spokój.

Rozpoczęły się demonstracje na całym świecie. Także we Wrocławiu odbyła się pikieta solidarnościowa, największa spontanicznie zorganizowana od wielu lat. Było ok 100 osób z różnych środowisk. Demonstracje odbyły się także w Londynie, Berlinie, w Stanach Zjednoczonych.

Ósmy dzień (03 czerwca) Zaostrza się brutalność policji. Zostaje oficjalnie potwierdzona śmierć jednego z protestujących. Nieoficjalnie liczba zabitych jest większa.

Dziewiątego dnia (04 czerwca) odbywa się pogrzeb zabitego Abdullah Cömert (22) w Hatay, na który przybywają tysiące ludzi. Zastępca premiera Bülent Arınç i prezydent Abdullah Gül oświadczają że następnego dnia rozpoczną rozmowy z protestującymi.

Tego dnia zaczęto także publikować listę ofiar. Ranni zostali 4177 protestujący w 12 miastach w Turcji, oficjalnie 2 osoby nie żyją, 6 jest w stanie krytycznym, 43 mają poważne obrażenia, 15 ma rany głowy, 10 straciło wzrok. Aktualizacje tutaj: http://www.ttb.org.tr/index.php/Haberler/veriler-3842.html

Bieżące informacje po ang: http://showdiscontent.com/

Lista mediów, streamingów, video, zdjęć i komentarzy(także po polsku):http://titanpad.com/turcja

FA Wrocław

FA Wrocław

FA Wrocław jest nieformalnym zrzeszeniem osób zainteresowanych anarchizmem, działaniem antypaństwowym i antykapitalistycznym. Naszym celem jest szerzenie idei anarchizmu, anarchistycznych wartości oraz sposobów organizacji, a także stawianie oporu wobec niesprawiedliwości fundowanej społeczeństwu przez państwową machinę biurokratyczną, prawo i kapitalizm. Wspieramy każdą walkę z przejawami nierówności, będącej nieodłączną częścią wszystkich systemów hierarchicznych. Dążymy do modelu społeczeństwa bezpaństwowego, opierającego się na dobrowolnych, samorządnych stowarzyszeniach.

Więcej o nas możesz przeczytać na naszej stronie: KLIK

Strona www: www.wolnywroclaw.pl E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.