III Konferencja Naukowa "z dziejów anarchizmu"

INSTYTUT HISTORII I STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH UNIWERSYTETU SZCZECIŃSKIEGO
III Konferencja Naukowa „Z dziejów anarchizmu”. W 80-lecie wybuchu wojny domowej w Hiszpanii
Szczecin, 2–4 czerwca 2016

W dziejach ruchu anarchistycznego anarchizm hiszpański stanowił pewien fenomen. Najsilniejszy, najlepiej zorganizowany i mający niezwykle szerokie poparcie społeczne, stanowił czynnik wpływający na życie polityczne i społeczne kraju. Wojna domowa, która rozpoczęła się wraz z puczem generała Franco w 1936 roku, w ostatecznym rozrachunku przetrąciła anarchistom hiszpańskim kręgosłup, ruch anarchistyczny jednak nie został zlikwidowany a po śmierci caudillo w 1975 roku mógł ponownie zafunkcjonować jawnie.

W wojnie domowej po obu stronach walczyli ochotnicy z całego świata, a pośród nich było wielu Polaków. Dlatego chcielibyśmy podczas konferencji przyjrzeć się następującym zagadnieniom:

- historia hiszpańskiego anarchizmu, jego związki z zagranicą;

- anarchiści podczas wojny domowej 1936–1939;

- udział anarchistów z innych państw (ze szczególnym uwzględnieniem Polaków) w Brygadach Międzynarodowych;

- sztuka i propaganda anarchistyczna z okresu wojny domowej i dotycząca wojny;

- pamięć o wojnie domowej w kulturze anarchistycznej;

Tradycyjnie część obrad chcielibyśmy także poświęcić historii polskiego ruchu anarchistycznego, dlatego zapraszamy do udziału w konferencji badaczy zajmujących się polskim anarchizmem oraz uczestników ruchu. Zgłoszenia według załączonego wzoru prosimy przesyłać emailem na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 30 kwietnia 2016. Koszt konferencji wynosi 200 zł, dojazdy oraz  noclegi uczestnicy pokrywają we własnym zakresie (na indywidualne życzenie organizatorzy będą pośredniczyć w rezerwacji noclegów). W opłacie konferencyjnej zawierają się obiady oraz materiały konferencyjne. Opłaty prosimy wnosić do 30 kwietnia 2016 na konto:

Uniwersytet Szczeciński

ING Bank Śląski SA 46 1050 1559 1000 0022 8790 4474

W tytule wpisując: subkonto 0024

Komitet organizacyjny:

Michał Przyborowski

Radosław Skrycki

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.