Kontrolerzy pobili pasażera

W środę 26 stycznia o godzinie 13.30 w rejonie Ronda Mogilskiego kontrolerzy zaatakowali pasażera tramwaju linii nr 50 – donosi Gazeta Krakowska.

Szarpanina rozpoczęła się gdy tramwaj stanął  na przystanku, a drzwi automatycznie się otworzyły. Kontroler ze złością chwytał za głowę, szyję pasażera. Ten z kolei zaczął się bronić, krzyczeć. Pasażerowie próbowali powstrzymać napastników. Dzięki temu jadącemu bez biletów udało się uciec.

Jak zapewnia Marek Gancarczyk, rzecznik MPK, postarają się wyjaśnić sprawę.  Niema jednak co liczyć na wyciągnięcie jakichkolwiek konsekwencji na drodze służbowej wobec agresywnych kanarów – Nie można tolerować sytuacji, w której każdy jeżdżący na gapę może spokojnie uciekać przed kontrolą, dlatego mają oni prawo blokować drzwi  – podkreśla Gancerczyk. Niestety rzecznik MPK mija się z prawdą gdyż kontrolerzy, nie mają prawa używać środków przymusu bezpośredniego ani przetrzymywać kogokolwiek wbrew jego woli. Mogą natomiast używać perswazji słownej. Warto podkreślić, iż naruszenie nietykalności cielesnej drugiego człowieka jest przestępstwem. Jazda bez biletu natomiast tylko wykroczeniem.

My ze swej strony po raz kolejny proponujemy wielce salomonowe rozwiązanie tej sprawy. Darmowy transport to zero gapowiczów.

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.