Łódź: Drastyczne ograniczenie nocnej pomocy medycznej

W związku z nowymi zasadami świadczenia pomocy medycznej w weekandy i w porze nocnej połowa przychodni, świadczących podobne usługi zniknie z mapy Łodzi. Od 1 marca, gdy zaczną obowiązywać nowe kontrakty na ich świadczenie, podpisane w środę przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w porze nocnej jeden lekarz przypadać będzie na 50 tys. Łodzian, zamiast na 25 tys. jak dotychczas. Miasto podzielono na sześć regionów i przypisano do nich placówki, które wygrały w konkursie. Pięć z nich to prywatne lecznice, w konkursie NFZ „przepadła" m.in oferta Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Sienkiewicza, w której przez 20 lat lekarze dyżurowali dzień i noc, kiedy osiedlowe poradnie były już zamknięte.Kilkudziesięciu pracownikom stacji grozi w związku z tym utrata pracy.

- Przez 20 lat zbudowaliśmy całą bazę medyczną. Mieliśmy świetnych lekarzy i pielęgniarki. Bez kontraktu będziemy musieli zwolnić nawet kilkadziesiąt osób, bo nie będzie dla nich pracy - mówi Danuta Szymczykiewicz, rzecznik WSPR w Łodzi.
Do tej pory pogotowie przyjmowało nocą i w święta pacjentów, którzy źle się poczuli, mieli wysoką gorączkę albo bóle brzucha, a osiedlowa poradnia była zamknięta. Leczyło się tam 400 tys. osób, bo na tylu pacjentów opiewały umowy, jakie pogotowie podpisało z łódzkimi poradniami. Teraz NFZ zmienił zasady.

- Podzieliliśmy Łódź na sześć obszarów. W sześciu miejscach pacjentów będzie obsługiwać minimum 17 zespołów złożonych z lekarza i pielęgniarki - tłumaczy Beata Aszkielaniec, rzecznik NFZ. Pogotowie będzie jeździć jedynie do nagłych przypadków, w nocy w wojewódzkiej stacji pogotowia czynna będzie tylko izba przyjęć, a lekarze nie będą mogli przyjmować pacjentów, którzy sami zgłoszą się z problemami zdrowotnym do WSPR.

Nocnej i weekandowej pomocy lekarskiej udzielać będzie sześć przychodni, które wygrały konkurs na kontrakty NFZ, i tam zgłaszać się mogą pacjenci z dolegliwościami nie zagrażającymi bezpośrednio ich życiu. Spośród sześciu rejonów na jaki podzielono Łódź tylko w jednym – w Andrespolu - nocnej pomocy medycznej udzielać będzie publiczna przychodnia, z pozostałych pięciu w czterech kontrakty podpisało prywatne Centrum Medyczne "Bazarowa", w jednym – na Dąbrowie – pacjentów przyjmować będzie prywtany „Medax"
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.