Kraków: Miasto wspiera graficiarzy

Żywot pojawiających się na murach naszego miasta dzieł sztuki jest zwykle dość krótki. By to zmienić powstaje galeria fotografii przedstawiających krakowski streetart. W jej tworzenie może włączyć się każdy.

Inicjatorkami projektu są trzy dziewczyny Iga Urbańska, Stefania Hrycyk i Natalia Grubizna. Zachęcają one do fotografowania sztuki ulicy i przesyłania zdjęć na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Wszystkie prace zostaną umieszczone w internetowej

Akcja, która ruszyła pod koniec 2010 roku z inicjatywy fundacji Wschód Sztuki, ma zakończyć się podczas festiwalu Art Boom, na którym mają zostać zaprezentowane wszystkie prace. Organizatorzy chcą stworzyć wielką galerię, która być może przyczyni się do dyskusji krakowian na temat sztuki w przestrzeni publicznej.

Co ciekawe informacje o projekcie na swojej oficjalnej stronie umieścił też Urząd Miasta. Czyżby czekała nas zmiana miejskiej polityki względem graficiarzy? W kontekście zatrudnienia przez Straż Miejską grafologa do rozpoznawania tzw. tagów niestety wydaje się to mało prawdopodobne.

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.