Odzyskać głos – historia oporu pracownic chińskich fabryk

W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu zorganizowane zostaną spotkanie dotyczące oporu kobiet w Chinach. W 2010 roku przez Chiny przetoczyła się duża fala strajków przeciwko wyzyskowi i dyskryminacji pracowników w fabrykach na południu kraju. Kobiety – migrujące pracownice – odegrały w tych wydarzeniach ważną rolę. To nie zaskakujące. W powojennej historii Państwa Środka pokolenia kobiet próbowały poradzić sobie z trudną sytuacją, uzyskać większą kontrolę nad swoim życiem i stawiać opór codziennej opresji.

To właśnie one – chińskie pracownice – będą bohaterkami spotkań w kilku miastach Polski. Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Pun Ngai „Pracownice chińskich fabryk” (wyd. Bractwo Trojka, Poznań 2010). Jej autorka nie tylko analizuje sytuację pracownic globalnych fabryk w kategoriach potrójnego systemu ucisku (stosowanego równocześnie przez patriarchalną kulturę, kapitalistyczny rynek i „socjalistyczne” państwo). Jej książka to przede wszystkim artykulacja doświadczenia pracy i migracji, tworzenia się nowej podmiotowości  i oporu tych młodych kobiet.

Prezentacja zacznie się od krótkiego zarysowania tradycyjnego modelu chińskiej rodziny oraz historii kilku pokoleń chińskich kobiet – pracujących w fabrykach w latach 40. i 50., zamieszkujących kolektywizowane wsie, członkiń kombinatów miejskich w latach 70. i 80., pracownic domowych w latach 80. Szczególną uwagę zwrócimy na sytuację współczesnych kobiet migrujących do globalnych fabryk: na ich pragnienie ucieczki z patriarchalnej wsi, transformacji relacji płci i klasy, zmaganiu z genderowym podziałem pracy, na ich walce z wyzyskiem i despotyzmem w specjalnych strefach ekonomicznych, wreszcie na roli, jaką odegrały podczas niedawnych strajków.

Zastanowimy się też, czy transformacja gospodarki z socjalistycznej na kapitalistyczną w Chinach i możliwość migracji zarobkowej ze wsi do miasta niosą w sobie emancypacyjny potencjał dla kobiet? Czy polska transformacja i możliwość migracji może mieć podobne znaczenie dla pracownic w Polsce?

Spotkania odbędą się:

Warszawa, 5 marca, sobota, godz. 18:30, Centrum Społecznym MS przy ul. Hożej 5/7 lok. 81

Kraków, 7 marca, poniedziałek, godz. 19:00, Klub Re, ul. Św. Krzyża 4

Wrocław, 8 marca, wtorek, godz.18.00, Klub i księgarnia Falanster, ul. Św. Antoniego 23

Prezentacja przygotowana zostanie przez uczestnika projektu www.gongchao.org, tłumacza Pun Ngai na język niemiecki i redaktora niedawno wydanej książki "Aufbruch der zweiten Generation, Wanderarbeit, Gender und Klassenzusammensetzung in China" na temat drugiego pokolenia migrantek i migrantów zarobkowych w Chinach. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Organizatorzy:

Kobiety z Inicjatywą (Inicjatywa Pracownicza)
Wydawnictwo Bractwo Trojka www.bractwotrojka.pl

Wrocławska Interdyscyplinarna Grupa Gender Studies