Łódź: Wniosek do prokuratury przeciwko NFZ

Mieszkaniec łódzkiego Zarzewia złożył do prokuratury zawiadomienie o przestępstwie przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Zdaniem Łodzianina, podpisując kontrakt na nocną opiekę medyczną dla jego dzielnicy z oddaloną o 14 kilometrów przychodnią w Andrespolu urzędnicy łódzkiego NFZ nie dopełnili obowiązków w zakresie zagwarantowania mieszkańcom miasta opieki medycznej, czym narazili ich na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Dotąd mieszkańcy dzielnic przypisanych do przychodni w Andrespolu wysłali dziesiątki protestów do łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Uważam, że urzędnicy łódzkiego NFZ nie dopełnili obowiązków, a przez pozbawienie opieki lekarskiej w nocy i święta mieszkańców 20-tysięcznego Zarzewia, mogli popełnić przestępstwo - tłumaczy Jakub Hubert, mieszkaniec ul. Przędzalnianej. Łodzianin zarzuca urzędnikom Narodowego Funduszu Zdrowia, że wybierając w konkursie przychodnię nie wzięli pod uwagę jej dostępności.

- Wybrana dla nas przychodnia nawet nie jest na terenie Łodzi. Na dodatek dojazd do niej jest bardzo utrudniony. Dla mieszkańca Zarzewia, który ma samochód j odległość 14 km to niezbyt wiele, ale nawet jemu trudno jechać taki kawał z wysoką gorączką - uważa pan Hubert. - Z silnym bólem to niewykonalne. Skończy się na tym, że będziemy wzywać karetki pogotowia dużo częściej niż dotąd. Na Zarzewiu mieszka wielu starszych ludzi, których nie stać na zapłacenie 100 zł za taksówkę, żeby dojechać w nocy do przychodni.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że do żadnych nieprawidłowości nie doszło.
- Poradnia z Andrespola spełnia kryterium dostępności. Nie mieliśmy wpływu czy punkt przyjęć będzie w centrum czy na obrzeżach. Poradnia z Andrespola wygrała konkurs, bo miała odpowiedni zespół lekarski idobry sprzęt. Na tym zyskają pacjenci - zapewnia nas Beata Aszkielaniec, rzecznik NFZ w Łodzi. - Gdy poczują sie źle mogą korzystać z pięciu przychodni w Łodzi.

To nie przekonuje Adama Sandauera ze Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere. - Pacjenci mają prawo do porządnej opieki, a nowe przepisy im ją odbierają - uważa Sandauer.
na podstawie: Dziennik Łódzki
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.