Łódź:Magistrat szykuje podwyżki czynszów

Zdominowane przez PO władze Łodzi planują dalsze, neoliberalne reformy w ratuszu. W dniu, w którym głosami rządzących liberałów zlikwidowano 8 miejskich szkół do mediów trafiła z Magistratu informacja o planowanych, drastycznych podwyżkach czynszów w komunalnych mieszkaniach. Władze nie informują, o ile dokładnie wzrosną opłaty, jak twierdzą jednak za sprawą podwyżek czynsze mają pokrywać wszystkie koszty utrzymania komunalnych budynków. Dziś, przy dochodach z czynszów sięgających 161 mln złotych rocznie miasto dokłada do remontów kamienic około 17 mln złotych, co może sugerować podwyżkę o co najmniej 10 – 15%. Ostatni raz czynsze w mieszkaniach komunalnych wzrosły w zeszłym roku.

Teraz stawka za metr wynosi 4,19 zł, a w nowych kamienicach - po rewitalizacji albo niedawno wybudowanych - 6,27 zł. Ze względu na fatalny stan komunalnych budynków mieszkalnych, z których wiele nie spełnia standardów stawianych podobnym obiektom, duża część Łodzian płaci jednak niższe stawki, sięgające 2.18 złotych za metr. Zniżki przysługują, między innymi, za brak gazu w ,mieszkaniu i za korzystanie z toalety na korytarzu. Mimo tych stawek wielu mieszkańców komunalnych budynków nie stać na opłaty – zaległości z tytułu nieściągalnych czynszów sięgają w Łodzi 185 milionów złotych, bez odsetek.
Na pocieszenie miejscu urzędnicy zapowiadają uzależnienie stawki opłat za mieszkania od dochodów ich najemców.
info:czsz.bzzz.net