Co da nam Euro 2012?

Utrudnienia w ruchu drogowym, drożyzna w sklepach czy konieczność obcowania ze znanymi z “kultury” fanami piłki nożnej z Anglii – to tylko niewielkie niedogodności czekające nas w okresie trwania Euro 2012. Prawdziwie dotkliwą konsekwencją mistrzostw jest gigantyczna dziura w budżecie Krakowa, której koszty łatania poniosą mieszkańcy.

EURO 2012 miało stać się szansą rozwoju polskich miast. Władze jak mantrę powtarzały, że turniej przyniesie rozwój drobnej przedsiębiorczości, infrastruktury, turystyki i sportu jak również zwiększenie roli Polski na arenie międzynarodowej. Te medialne przekaz służyły stworzeniu społecznego poparcie dla igrzysk. Dziś wiemy już, że to mieszkańcy miast, które inwestowały w Euro zapłacą za „igrzyska”. Większość z nich stanęła bowiem na skraju bankructwa. Na wydatki związane z Euro lekką ręką przeznaczono ok. 96 mld zł. Sumę którą wydano na krakowski stadion, to jest 540 mln złotych, można by przeznaczyć na stworzenie nowych samorządowych przedszkoli, w których tylko w tym roku zabrakło 2600 miejsc.

Władze niemal na każdym szczeblu podkreślają, że wszystkie inwestycję związane z organizacją Euro 2012 nam się opłacą. Jednak w naszym mieście euro może nie przynieść zapowiadanych zysków nawet w branży turystycznej. Jak oceniają hotelarze zainteresowanie miejscami noclegowymi jest obecnie o 20% niższe niż normalnie o tej porze roku. Przyznają oni też że turyści po prostu nie chcą odwiedzać Krakowa w czasie trwania mistrzostw. Na Euro zarobi przede wszystkim UEFA, która w ramach umowy z polskim rządem przy organizacji imprezy została zwolniona z płacenia wszelkich podatków, w tym VAT-u i CIT-u, a także podatków lokalnych i cła.

Sytuacja wygląda podobnie w miastach które będą gospodarzami Euro 2012. Obcina się w nich wydatki na realizację podstawowych potrzeb społecznych. Zamykane są przedszkola, szkoły i domy kultury, wzrastają opłaty za żłobki, komunikację publiczną i mieszkania. Wbrew zapowiedziom pieniądze zainwestowane w Mistrzostwa nie wrócą do obywateli.

Oficjalne hasło EURO 2012 brzmi “Razem tworzymy przyszłość”. Twórzmy ją razem, ale bez żerujących na nas elit politycznych i biznesowych.

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.