Polska: Narasta problem mieszkaniowy

Wykres przygotowany przez portal homebroker.pl Wykres przygotowany przez portal homebroker.pl
Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat liczby mieszkań oddanych do użytku w 2010 r. Zgodnie z nimi w ubiegłym roku wybudowano 136 tys. mieszkań, czyli o 24 tys. mniej niż w 2009 r. i o 29 tys. mniej w porównaniu z 2008 r.

Z danych GUS wynika, że w Polsce powstają głównie mieszkania indywidualne i budowane na sprzedaż lub pod wynajem. W ubiegłym roku wybudowano 70 tys. tych pierwszych i 53 tys. drugich. Zarazem oddano do użytkowania jedynie 7 tys. mieszkań zakładowych, komunalnych oraz społecznych czynszowych.

Z roczników GUS wynika, że liczba mieszkań oddanych do użytku w ubiegłym roku była podobna  jak w 1990 r. wybudowano wówczas 137 tys. mieszkań. Jeszcze gorzej wyglądają statystyki w porównaniu do lat wcześniejszych, w latach 70. rocznie oddawano do użytkowania średnio 245 tys. mieszkań.

Od 1995 roku, polskie sądy rozpatrywały sprawy 1,5 mln osób, które zostały wezwane do „opróżnienia lokalu mieszkalnego”, około 400 tys. osób zostało eksmitowanych w asyście komornika. Nie jest znana liczba eksmisji pozasądowych.

Według danych Eurostat, które opublikowano w połowie stycznia 2011 r., ponad 60% polskich rodzin mieszka w za małych mieszkaniach. Wskaźniki przeludnienia plasują Polskę na 28 pozycji wśród 30 krajów europejskich.

Zgodnie z europejskimi standardami zarówno małżeństwo bez dzieci jak i single powinni mieć do dyspozycji mieszkania dwupokojowe. Gdy tylko pojawi się potomstwo mieszkanie trzeba zamienić na trzypokojowe, natomiast gdy rodzina składa się z małżeństwa i trójki dzieci, to taka rodzina wymagałaby nawet pięciopokojowej nieruchomości.

W krajach Unii Europejskiej (UE) wskaźnik przeludnienia mieszkań jest mocno zróżnicowany w zależności od tego czy rodzina posiada dzieci czy nie. Przeciętnie w całej Unii mniej niż co dziesiąte bezdzietne gospodarstwo domowe dotyka problem przeludnienia nieruchomości.

Nawet pięciokrotnie gorsza sytuacja mieszkaniowa ma miejsce w przypadku nowych członków UE. Średnio w 12 nowoprzyjętych krajach 28,1% bezdzietnych gospodarstw domowych dotyka problem przeludnienia nieruchomości, a w przypadku rodzin wskaźnik ten wzrasta ponad dwukrotnie do 60,9%. Natomiast dla krajów „starej unii” wskaźniki te wynoszą odpowiednio 5,8% oraz 14,4%.

W grupie bezdzietnych gospodarstw domowych Polska zajmuje 28 pozycję spośród 30 badanych krajów. Warunki mieszkaniowe rodzin są nieco lepsze. W tym zakresie Polska zajmuje bowiem 25 miejsce w Europie, wynik ten jest blisko 60 razy gorszy niż na Cyprze, ponieważ nad Wisłą aż 60,5% rodzin dotyka przeludnienie nieruchomości. W przypadku bezdzietnych gospodarstw domowych problem ten dotyczy 30,8%.

Gorsze warunki mieszkaniowe są jedynie w Rumunii, na Węgrzech i Łotwie. Wskaźnik przeludnienia w grupie gospodarstw domowych posiadających dzieci wynosi tam odpowiednio 71,8%, 71,4% oraz 70,8%.

W czołówce warunków mieszkaniowych Europy plasują się Cypr i Holandia. Problem przeludnienia nieruchomości zajmowanych dotyczy zaledwie jednej rodziny z dziećmi na 100. Rozważając natomiast bezdzietne gospodarstwa domowe należy zwrócić uwag na Cypr, Maltę, Irlandię, Belgię, Hiszpanię i Wielką Brytanię. W krajach tych problem przeludnienia nie przekracza 1 rodziny na 50.