Protesty na Krecie po ewikcji anarchistycznego skłotu

Jak informuje internetowy serwis From the Greek Streets wczesnym rankiem w środę, 16 lutego szturmowe oddziały policji zaatakowały autonomiczne centrum społeczne PIKPA w Heraklionie na Krecie. Podczas zakończonego ewikcją szturmu na budynek trzy osoby, jakie pospieszyły na odsiecz zaatakowanym anarchistom zostały aresztowane przez policję.

Na wieść o tym w mieście zebrało się około 70 osób, które zajęły lokalny budynek Ministerstwa Zdrowia domagając się uwolnienia zatrzymanych. Wyszli oni z aresztów tego samego dnia po południu, jedna osoba ma jednak postawione zarzuty. Wieczorem grupa aktywistów zebrała się w centrum Heraklionu by podjąć próbę ponownego zajęcia budynków centrum, została jedak rozbita przez policję. Podczas starć kilka osób zostało rannych, a wiele innych zatrzymano.
Rankiem 17 lutego przed sądem odbyło się przesłuchanie zatrzymanych, spośród których dwu osobom prokuratura postawiła zarzuty. Przed sądem odbyła się demonstracja solidarnościowa, której uczestnicy zostali zaatakowani przez policję pałkami i gazem łzawiącym.
W odpowiedzi na represje w czwartek wieczorem anarchiści podjęli okupację dwu stacji telewizyjnych na Krecie, a na dziś wieczór zapowiedziano kolejną demonstrację solidarnościową.

F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.