Japonia: Wielotysięczne demonstracje antynuklearne w Tokio

Jak informuje agencja Kyodo, prawie 20000 osób wzięło udział w niedzielnych demonstracjach antyatomowych, zwołanych w Tokio z okazji Dnia Akcji Przeciwko Enegii Atomowej. W dzielnicy Sugianami 15000 osób wzięło udział w proteście, zwołanym przez lokalnych mieszkańców i oddolne inicjatywy antynuklearne za pomocą portali społecznościowych.

„Dowiedziałem się o proteście z Twittera. Nadszedł czas, by powstrzymać wykorzystanie energii atomowej w energetyce" powiedział reporterowi Kyodo Takashi Kamiyama, który przybył na demonstrację z dwójką dzieci. Jeden z organizatorów protestu, Hajime Matsumoto, oświadczył: „To historyczne wydarzenie, że tyle osób zgromadziło się na proteście, którego nie zwołała żadna duża organizacja. Połączyliśmy siły wyłącznie dzięki internetowi"

W parku Shiba w dzielnicy Minato demonstrowało 2500 osób, domagających się zamknięcia przez koncern Chubu Electric Power Co elektrowni atomowej Hamaoka w prefekturze Shizuoka. Jak wynika z badań sejsmologicznych, elektrownia znajduje się w epicentrum kolejnego, potężnego trzęsienia ziemi przewidywanego przez naukowców.

W całej Japonii narasta krytyka rządu, oskarżanego o nieradzenie sobie z krysysem nuklearnym po katastrofie w elektrowni Fukushima I, zatajanie przed opinią publiczną prawdziwej skali skażenia i ignorowanie opinii międzynarodowych organizacji nadzoru atomowego domagających się poszerzenia strefy ewakuacji wokół zniszczonych reaktorów.

Info w j. angielskim:
F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.