Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

A+ R A-

Białoruś: Po zamachu w Mińsku KGB przesłuchuje aktywistów

Białoruskie Indymedia informują, że osoby aresztowane podczas jesienniej fali represji przeciwko anarchistom i niezależnym działaczom społecznym, a następnie wypuszczone na wolność z braku dowodów są wzywane na przesłuchania w mińskim KGB w związku z wczorajszym zamachem terrorystycznym w mińskim metrze. Władze przyznały oficjanie dziś po południu, że wśród trzech hipotez odnośnie sprawców wczorajszego zamachu jest ta, że dokonali go anarchiści w akcie zemsty za represje wobec swych towarzyszy

Według osób, które stawiły się już na takie przesłuchanie, a następnie zostały wypuszczone na wolność, służba bezpieczeństwa interesuje się miejscem pobytu przesłuchiwanego podczas wybuchu, jak również jego opinią o zamachu przesłuchiwanego i jego znajomych, i podejrzeniach co do tego, kto jest jego sprawcą. Rozmowy nie są nagrywane na wideo, KGB nie fotografuje też przesłuchiwanych, pobierane są jedynie odciski palców.
KGB zjawiło się w związku z tą samą sprawę w siedzibie opozycyjnej gazety Nasza Niwa, której pracownikom zadawano podobne pytania, próbując również odebrać im nagrania i zdjęcia z miejsca wybuchu. Redakcji pilnuje obecnie dwu tajniaków.
Wśród przesłuchiwanych w Mińsku był Igor Bagaczak, aktywista aresztowany jesienią podczas fali represji przeciw środowiskom anarchistycznym.
Milicja była również w domu działacza ekologicznego Władymira Wołodina, nie zastała tam jednak aktywisty. Informacje o podobnych najściach i przesłuchaniach docierają również z Brześcia.
F.A. Łódź

F.A. Łódź

Początki działalności Federacji Anarchistycznej Łódź sięgają końca lat osiemdziesiątych i działającej w mieście Pomarańczowej Alternatywy.  Akcje w owym czasie skupiały się głównie na organizacji happeningów i  demonstracji  mających na celu zwiększenie zakresu swobód obywatelskich i dyskredytację ówczesnych  władz. Po okresie przemian systemowych łódzcy anarchiści skoncentrowali swoje działania wokół tematów ekologicznych i antymilitarystycznych, organizując demonstracje i wydając własne pismo „Ortodox”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych łódzcy działacze poszerzają zakres swoich zainteresowań o tematy pracownicze (współtworząc związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza), antyrasistowskie (demonstracje, konferencje, organizacja akcji Kolorowa Tolerancja), ekologiczne (pokazy filmowe i pikiety).  Osobną działalnością stanowi organizowana od 10 lat akcja rozdawania najbiedniejszym mieszkańcom naszego miasta darmowych posiłków (Food not Bombs), których udało się już wydać ponad 30 tysięcy.  W chwili obecnej działacze Federacji Anarchistycznej Łódź uczestniczą również w działaniach innych grup wolnościowych i ekologicznych w Łodzi.

E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.