Islandia:Strajk w przedszkolach odwołany

Do wczorajszego wieczora warzyły się losy zapowiedzianego na 22 sierpnia strajku nauczycieli przedszkolnych. Domagali się oni podniesienia ich wynagrodzeń o 25 % do poziomu wynagrodzeń nauczycieli szkolnych.

W piątkowym programie publicystycznym Kastljosid, Haraldur Freyr Gíslason prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Przedszkolnych [Félag Leikskólakennara] zapowiedział strajk aż do spełnienia stawianych przez stowarzyszenie żądań nie zgadzając się na działalność przedszkoli w trakcie strajku.

Rodzice nie będą obciążeni opłatami za przedszkola w okresie planowanego strajku. Dyrektorzy wszystkich placówek będą pracować, a do ich zadań dodano obowiązek informowania rodziców o postępach w sporze pomiędzy FLK, a Związkiem Władz Lokalnych [Sambans íslenskra sveitarfélaga] zapewnia Hildur Skarphéðinsdóttir - Dyrektor Biura Edukacji Przedszkolnej w Reykjaviku. Część zakładów pracy przygotowała miejsca, w których dzieci będą mogły spędzać czas zachęcając rodziców do stawienia się w pracy wraz z dziećmi od najbliższego poniedziałku.

Strajk zażegnano dopiero wczoraj podpisując porozumienie pomiędzy Stowarzyszeniem Nauczycieli Przedszkolnych, a Związkiem Władz Lokalnych na mocy którego pensje pracowników średnio wzrosną o ok 15 %. Do zatwierdzenia porozumienia potrzebna jest jeszcze zgoda wszystkich członków FLK.

Dodajmy jeszcze ze w Islandii jest ponad 180 przedszkoli z czego 40 prywatnych. Pracownicy w przedszkolach prywatnych opłacani są lepiej, ale nie mogą liczyć na bezpłatne szkolenia, kursy czy wyjazdy jakie oferują swoim pracownikom przedszkola należące do władz lokalnych. Wzrost wysokości pensji w placówkach prywatnych będzie obejmować inne porozumienie pomiędzy FLK, a właścicielami przedszkoli.