Tunezja: Stan wyjątkowy i więcej ofiar starć

IMC
Antyrządowe powstanie w Tunezji trwa. Walki mieszkańców z rządowymi siłami toczą się już niemal we wszystkcih tunezyjskich miastach; zginęło w nich już ponad 80 osob. Wczoraj nowe, gwałtowne zamieszki wybuchły w miastach Gasfa, Sfax i Ben Ali; w Tunisie od dwóch dni na ulicach stolicy stacjonuje wojsko, wprowadzono też godzinę policyjną i stan wyjątkowy, mimo to doszło tam do kolejnych demonstracji; protestujących ostrzelano gazem łzawiacym i ostrą amunicją; wg rożnych danych w czasie wczorajszych starć zginęło od 4 do 11 osób. Dziś rządzący krajem prezydent Zin el-Abdin Ben Ali opuścił Tunezję. Władzę przejął tymczasowo szef parlamentu. Wcześniej prezydent Tunezji Ben Ali rozwiązał rząd i ogłosił przedterminowe wybory.  Wojsko przejęło kontrolę nad lotniskiem w Tunisie.

Według Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka, od wybuchu konfliktu zidentyfikowano 66 ofiar. Inne źródła niezależne ponają liczę ponad 80 zabitych.

Wczoraj, w popularnym kurorcie turystycznym Hammamet tłum zniszczył komisariat policji, siedzibę rządzącej partii prezydenta Zine El Abidine Ben Ali oraz splądrował wiele sklepów i bogatych domów, w tym jeden należący do członka rodziny szefa państwa. Na ścianie w pobliżu rezydencji tunezyjskiego prezydenta przy Corniche wymalowano napis "Śmierć Ben Alemu", duza częśc ulic jest zablokowana przez zbudowane przez protestujących barykady.

Do zamieszek i ataków na sklepy, hotele i bogate rezydencje doszło po pokojowym marszu, jaki zorganizowano po pogrzebie recepcjonisty jednego z hoteli, Zouhaira Souissi, ktory zostal zabity 12 stycznia przez policję.