Irlandia: Watykan nakazał zatajenie przypadków molestowania dzieci

Irlandzka stacja telewizyjna RTE ujawniła wczoraj treść listu, nadesłanego z Watykanu i zakazującego irlandzkim biskupom informowania policji o przypadkach molestowania dzieci przez podległych im duchownych. List, datowany na 31 stycznia 1997 roku i podpisany przez arcybiskupa Luciano Storero, przedstawiciela papierza Jana Pawła II w Irlandii przypomina irlandzkim hierarchom o wprowadzonej przez Watykan zasadzie, że przypadki nadużyć seksualnych wobec dzieci, popełniany przez katolickich duchownych powinny być karane na podstawie obowiązującego w Kościele kodeksu kanonicznego, i nie podlegać ściganiu przez świecki wymiar sprawiedliwości.

Arcybiskup Storero dodaje w liście, że każdy z biskupów, który dopuści się naruszenia tej zasady i zgłosi podejrzenie pod adresem duchownego świeckim organom ścigania musi się liczyć z konsekwencjami ze strony Watykanu.

Irlandzcy aktywiści określili list, przekazany telewizji RTE przez jednego ze „skruszonych” biskupów jako „dymiącą strzelbę”, ostateczne potwierdzenie że Watykan nie tylko wiedział o przypadkach pedofilii wśród irlandzkich duchownych, lecz również wydawał polecenia nakazujące ukrywanie podobnych przypadków przed wymiarem sprawiedliwości. Joelle Casteix, dyrektor amerykanskiej organizacji Survivors Network of Those Abused by Priests, reprezentującej osoby molestowane w dzieciństwie przez katolickich duchownych stwierdziła, że treść listu może zostać wykorzystana podczas rozpraw sądowych, wytoczonych kościołowi przez ofiary księży – pedofilów jako dowód na to, że proceder ukrywania podobnych przestępstw był sankcjonowany przez najwyższe władze kościelne w Watykanie.
Przedstawiciele Watykanu potwierdzają autentyczność listu, twierdzą jednak, że nie zawierał on oficjalnych poleceń dla irlandzkiej hierarchii kościelnej w sprawie pedofilii wśród duchownych a jedynie „rozważania na temat sposobów radzenia sobie z potencjalnymi przypadkami pedofilii na gruncie prawa kanonicznego”.

Watykan do dziś nie przyjął do wiadomości żadnego z trzech dokumentów, przyjętych przez irlandzki kościół po roku 1996 i dotyczących postępowania z pedofilami w szeregach duchowieństwa. Z ponad 2 miliardów dolarów odszkodowań, przyznanych 14 000 ofiar księży – pedofili działających w Irlandii po roku 1940 zdecydowaną większość wypłaciło irlandzkie państwo (w semi – teokratycznym systemie panującym w tym czasie w Irlanii kościół katolicki prowadził na zlecenie i za pieniądze państwa większość sierocińców, domów dziecka i placówek wychowawczych dla młodzieży, jak również wiele szkół).

W liście pasterskim z roku 2010 papież Benedykt XVI obciążył irlandzkich biskupów odpowiedzialnością za złamanie zasad prawa kanonicznego w sprawie pedofilii w irlandzkim kościele i odmówił uznania za słuszne działań państwa i kościoła irlandzkiego w walce z tym zjawiskiem. Jednak jak wynika z treści listu arcybiskupa Storero do biskupów Irlandii, watykańska Kongregacja do spraw duchowieństwa uznała przyjętą w Irlandii praktykę zgłaszania wszystkich przypadów pedofilii wśród duchowieństwa władzom świeckim za sprzeczną z prawem kanonicznym.

info: czsz.bzzz.net