Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Kraków: Laboratorium Myśli #1. Errico Malatesta – Anarchia

• Data wydarzenia: 20 kwietnia 2016 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:

Teoretyczki i praktyków, aktywistki i społeczników, utopistki i realistów, oraz wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w dyskusji lub tylko się jej przysłuchiwać, zapraszamy na pierwsze spotkanie koła dyskusyjnego Laboratorium Myśli. Porozmawiamy o tekście autorstwa Errico Malatesty – Anarchia, bez podziału na role uczących i uczonych, czy ekspertów i laików.

Lektura: Errico Malatesta, Anarchja, Londyn: nakładem Polsko-Rosyjskiej Grupy Anarchistów-Komunistów, 1906
(II wyd.: Zielona Góra 1996; III wyd. Koszalin 1998)

Tekst dostępny za darmo: http://anarchizm.net.pl/klasycy/anarchia-e-malatesta

*

Gdyby interesy ludzi były z konieczności wzajemnie sobie przeciwne, gdyby walka była niezbędnym prawem życia społecznego, gdyby swoboda jednych ograniczała swobodę drugich, w takim razie każdy dążyłby do powiększenia swej własnej swobody ze szkodą swobody innych. Gdyby jednocześnie musiał istnieć rząd, nie dlatego, żeby on był tak czy inaczej użytecznym dla ogółu członków społeczeństwa, lecz dlatego że zwycięzcy chcieliby zapewnić sobie wyniki zwycięstwa, zmusiwszy zwyciężonych do posłuszeństwa i uwolnić się od trudu wiecznego bronienia zdobytego stanowiska, polecając go ludziom specjalnie przygotowanym do rzemiosła żandarmów, wówczas ludzkość skazałaby się na zagładę, lub też musiałaby ustawicznie się borykać między tyranią zwycięzców i buntem zwyciężonych.

Na szczęście przyszłość ludzkości jest jaśniejsza, ponieważ prawo nią rządzące jest łagodniejsze.
Prawem tym jest s o l i d a r n o ś ć.

Errico Malatesta, Anarchia

*

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 24.04, o 17.00 w Masolit Books&Cafe (ul. Felicjanek 4).

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.