Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /
A+ R A-

Lublin: Dni Lokatorskie 20-22 maja 2016

  • Data wydarzenia: 20 maja 2016 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:

DNI LOKATORSKIE 
20-22 maja 2016, Lublin

 

 
Dni Lokatorskie to trzydniowe wydarzenie organizowane przez Lubelską Akcję Lokatorską między 20-22 maja 2016 r. w Lublinie.

Chcemy wyeksponować problemy lubelskie na tle kraju.
Jest to kontynuacja, rozpoczętej przez nas rok temu, dyskusji m.in. o masowych eksmisjach mieszkanek i mieszkańców Lublina, nieudolnej polityce mieszkaniowej władz miasta, w tym braku odpowiedniej ilości lokali komunalnych i socjalnych oraz braku realnie funkcjonującego programu oddłużeniowego.
Przyjrzymy się również zjawisku kryminalizacji lokatorów przez władze miasta. Zlecaniu eksmisji prywatnej firmie. Wpływaniu mediów na kreowanie wizerunku "trudnego lokatora" oraz procesowi gentryfikacji.

Coraz więcej ludzi z naszego miasta skazywanych jest na popadanie w stan zadłużenia, a często także na bezdomność. Miasto nie podejmuje konkretnych działań, by ta sytuacja uległa poprawie. Wiele z tych zaniedbań opisuje w ostatnim raporcie Najwyższa Izba Kontroli oraz przeprowadzony w listopadzie 2015 roku Audyt Kontrolny w Zarządzie Nieruchomości Komunalnych Lublin.

 

 

 

PROGRAM DNI LOKATORSKICH:


DZIEŃ I: PIĄTEK, 20 MAJA

Godzina 15:00
DEMONSTRACJA: "W tych liczbach jest człowiek. Lublin przeciwko eksmisjom."
Miejsce: Plac Łokietka (pod Ratuszem UM)

Godzina 17:00
"PREZENTACJA funkcjonowania tzw. programów oddłużeniowych w miastach polskich" – Katarzyna Czarnota, Jarosław Urbański - Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów
Miejsce: Centrum Społeczne Kowalska 7, ul. Kowalska 7 (wejście od Placu Rybnego)

Godzina 18:15
WYKŁAD: "Polska polityka wyzysku czynszowego od II RP do IV RP na przykładzie Warszawy" – Kolektyw Syrena
Miejsce: Centrum Społeczne Kowalska 7, ul. Kowalska 7 (wejście od Placu Rybnego)

DZIEŃ II: SOBOTA, 21 MAJA

Godzina 11:00
WYKŁAD: "Pożyteczni idioci gentryfikatorów" – Rafał Jakubowicz
Miejsce: Piwnica Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

Godzina 13:00
WYKŁAD: "Kryminalizacja rynku nieruchomości" – Mikołaj Iwański
Miejsce: Piwnica Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

Godzina 16:30
WERNISAŻ WYSTAWY "Bezdomna Ziemia"
Magda Franczak, Agnieszka Rożnowska, Justyna Orłowska, Julia Popławska, Paulina Piórkowska, Wojtek Duda, Rafał Jakubowicz, grupa K7
Miejsce: Centrum Społeczne Kowalska 7, ul. Kowalska 7 (wejście od Placu Rybnego)

Godzina 18:00
SPOTKANIE WEWNĘTRZNE: Działania Ruchu Lokatorskiego w Polsce
Miejsce: Centrum Społeczne Kowalska 7

DZIEŃ III: NIEDZIELA, 22 MAJA

Godzina 09:30
ŚNIADANIE PRASOWE
Miejsce: Plac Rybny

Godzina 11:00
POKAZ FILMÓW LOKATORSKICH
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17

Godzina 13:30
DYSKUSJA: "Lubelskie Problemy Lokatorskie. Oblicza gentryfikacji"
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17

 

 

 

Lubelska Akcja Lokatorska
https://www.facebook.com/LubelskaAkcjaLokatorska/?fref=nf

F.A. Lublin

F.A. Lublin

Aktualnie działająca sekcja Federacji Anarchistycznej w Lublinie powstała w roku 2011. Wcześniejsza działalność lubelskich anarchistów po przemianie ustrojowej koncentrowała się najpierw wokół grupy LAGA (Lubelska Autonomiczna Grupa Anarchistów) wchodzącej w skład Międzymiastówki, później Federacji Anarchistycznej na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Następnie, od roku 2001 przez kilka lat aktywna była pierwsza sekcja FA Lublin, angażująca się głównie w działalność antykapitalistyczną, feministyczną, obronę praw lokatorskich i pracowniczych czy pomoc imigrantom (wspólnie z Komitetem Wolny Kaukaz), prowadząc jednocześnie własną działalność wydawniczą.

Jako anarchiści i anarchistki, dążymy do zmiany otaczającej rzeczywistości w kierunku wolności wszystkich i każdej istoty z osobna, równości i sprawiedliwości ogólnospołecznej oraz samorządności i solidarności międzyludzkiej opartej o pomoc wzajemną i inicjatywę oddolną. Angażujemy się w różnorodne formy aktywności wymierzonej we wszelkie formy władzy, zwierzchności, wyzysku i dyskryminacji. Uczestniczymy w szeroko rozumianej działalności antyrządowej, bojkotowaniu oficjalnej polityki czy akcjach antywyborczych. Jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami wszelkich działań i zachowań wypaczających możliwość zgodnego współistnienia, relatywizujących prawdę czy przeczących ludzkiemu zdrowemu rozsądkowi, dlatego angażujemy się w walkę z różnymi formami i obliczami faszyzmu. Naszym celem jest ponadto promowanie życia w harmonii ze środowiskiem naturalnym. Sprzeciwiamy się niszczeniu i zatruwaniu planety przez niepotrzebną i szkodliwą politykę pozyskiwania i wykorzystywania energii czy środków rzekomo mających służyć rozwojowi społecznemu. Jako ludzie nie koncentrujący się wyłącznie na krytyce i burzeniu dotychczasowego porządku, w ramach tworzonego przez nas Lubelskiego Uniwersytetu Krytycznego, wychodzimy do opinii publicznej z propozycjami alternatyw mających zastąpić trwający system. Przewidziane są cykle spotkań i wykładów przedstawiających historię, filozofię i perspektywy rozwoju anarchizmu, jak również warsztaty mające za zadanie zapoznawać obecne społeczeństwo począwszy od jego najmłodszych członków z ideą i istotą budżetu partycypacyjnego i demokracji uczestniczącej jako podstaw istnienia przyszłego wolnego społeczeństwa.

Strona www: https://pl-pl.facebook.com/pages/Federacja-Anarchistyczna-Lublin/155961147829704 E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.