Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Kraków - Demonstracja Uwolnić Aslı Erdoğan i więźniów tureckiego reżimu

• Data wydarzenia: 10 września 2016 r.
  • Godziny:
  • Miejsce:
  • Organizator:

15 lipca br. dokonano w Turcji nieudanej próby przewrotu wojskowego. Wydarzenia te, najpewniej w całości lub w dużej mierze zaaranżowane przez reżim prezydenta kraju Tayyipa Erdoğana, stały się dla niego pretekstem do przeprowadzenia czystek w skali niemal niespotykanej w powojennej historii. W przeciągu mniej niż dwóch miesięcy, które minęły od tej daty internowano lub aresztowano ponad 60 tys. osób, bez mała 90 tys. zostało zwolnionych ze stanowisk, prześladuje się i knebluje media, stronnicy reżimu demolują redakcje gazet. 17 sierpnia została aresztowana Aslı Erdoğan, dziennikarka, pisarka, działaczka na rzecz praw człowieka, broniąca praw mniejszości kurdyjskiej, jeszcze niedawno przebywająca na uchodźstwie w Krakowie. Aslı wróciła do Turcji uzbrojona w zapewnienia władz, gwarantujące jej bezpieczeństwo. Aresztowana pod całkowicie zmyślonym zarzutem wspierania terroryzmu, poddawana torturom psychicznym, od tamtej pory przetrzymywana jest w areszcie.

Nie mniej niż jedna trzecia z ogólnej liczby więźniów w Turcji to więźniowie polityczni. Skazywani w sfingowanych procesach z pogwałceniem podstawowych norm i wartości, pozbawiani prawa do obrony, maltretowani psychicznie i fizycznie, a niekiedy doprowadzani do śmierci lub bezpośrenio mordowani.

Żądamy natychmiastowego wypuszczenia wszystkich więźniów sumienia!

Demonstracja odbędzie się 10 września (sobota) o 12:00 na Rynku Głównym w Krakowie. Spotykamy się pod Adasiem.

Wydarzenie w serwisie Facebook: http://bit.ly/2c6EWCe