Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /
A+ R A-

Poznań: Spotkanie z Janem Sową w ramach cyklu "Władza w kulturze..."

  • Data wydarzenia: 17 kwietnia 2011 r.
  • Godziny: 18:00
  • Miejsce: Rozbrat - Pułaskiego 21 a Poznań
  • Organizator: F.A Poznań
W ramach cyklu "Władza w kulturze, sztuka we władzy" tym razem zapraszamy na spotkanie z Janem Sową

Rewolucja kulturalna krąży nad europą.
20 lat po restytucji prywatnego kapitalizmu w Polsce, neoliberalni ekonomiści zabrali się za reformowanie jednej z ostatnich sfer życia, które nie zostały jeszcze poddane rynkowej dyscyplinie: kultury. Raport przygotowany w 2009 roku przez Jerzego Hausnera oraz odbywający się w tym samym roku Kongres Kultury Polskiej dokonały nowego otwarcia w dyskusji na temat miejsca i funkcjonowania kultury w społeczeństwie polskim. Niestety, propozycje neoliberalnych reformatorów idą w stronę, którą znamy już z "racjonalizowania" innych dziedzin: przemysłu, służby zdrowia, usług komunalnych itd. Polegają na prywatyzowaniu, liberalizowaniu i niszczeniu sektora publicznego. Jak wszystkie neoliberalne przemiany, mają charakter rewolucyjnego zerwania, idą jednak w kierunku większego utowarowienia, komercjalizacji i instrumentalizacji kultury. W tym samym czasie na świecie ten neoliberalny program poddawany jest dyskusji i krytyce. Nie tylko w teorii, ale również w praktyce pojawiają się alternatywne, bardziej partycypacyjne i demokratyczne pomysły na funkcjonowanie kultury. 

Warsztat prowadzony przez Janka Sowę będą okazją do przemyślenia lokalnej, polskiej sytuacji w kontekście tego, co dzieje się w innych krajach oraz do zastanowienia się nad sposobem nie rynkowo-neoliberalnego, ale wspólnotowo-emancypacyjnego zrewolucjonizowania kultury.
Zapraszmy na kolejne spotkanie z cyklu "wladza w kulturze, sztuka we wladzy". 17 kwietnia 2010. Godz. 18. Rozbrat ul. Pulaskiego 21a Poznan

Jan Sowa (ur. 1976) - studiował filologię polską, filozofię i psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Paris VIII w Saint-Denis. Doktor socjologii. Współtwórca Fundacji Korporacja Ha!art i redaktor "Linii Radykalnej" w wydawnictwie o tej samej nazwie. Jest też członkiem założycielem Spółdzielni Goldex Poldex. Pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu i kurator w galerii Bunkier Sztuki w Krakowie. Jest autorem i redaktorem kilku książek z zakresu socjologii,
psychologii i krytyki społecznej. Wydał zbiór esejów Sezon w tatrze lalek (2003) i książkę Ciesz się, późny wnuku! Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2008). Opublikował kilkadziesiąt tekstów w kraju i za granicą, m.in. w "Ha!arcie", "Praesens", "Lampie", "Kresach", "Przeglądzie Anarchistycznym", "Philosophie Magazine", "Kulturze Współczesnej" i magazynie "2+3D". Ostatnio wydał antologię Na okrągło: 1989-2009, którą zredagował wspólnie z Anetą Szyłak. Pracownik naukowy Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego.
F.A. Poznań

F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.