Zaloguj

Federacja Anarchistyczna

Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /
A+ R A-

Wielki Marsz Pustych Garnków

Federacja Anarchistyczna sekcja Trójmiasto
  • Data wydarzenia: 28 sierpnia 2011 r.
  • Godziny: 12:00
  • Miejsce: Gdańsk przed Złotą Bramą
  • Organizator: Grupa Inicjatywna

W niedzielę 28 sierpnia o godzinie 12:00 pod Złotą Bramą rozpocznie się czwarty już Marsz Pustych Garnków przeciwko podwyżkom czynszów i antyspołecznej polityce władz Gdańska. Zapraszamy do udziału mieszkańców lokali komunalnych, jak też wszystkie inne osoby mające dość ponoszenia kosztów decyzji podejmowanych ponad głowami społeczeństwa. Razem wyjdźmy na ulicę i pokażmy, że mieszkańcy Gdańska nie będą biernie poddawać się kaprysom Pawła Adamowicza i jego dworu!

 

1 września wchodzą w życie nowe stawki czynszowe w mieszkaniach komunalnych, które dla zdecydowanej większości najemców oznaczać będą drastyczną podwyżkę opłat, nawet o 150%. Podwyżka o takiej skali bez wątpienia stanie się przyczyną dramatu wielu rodzin, które nie będąc w stanie regulować należności popadną w długi i staną przed widmem utraty mieszkań. Przewidując zwiększoną liczbę eksmisji, władze miasta dopuszczają nawet budowę podmiejskiego osiedla kontenerowego, do którego będą wykwaterowywać dłużników. Sprzedaż zabranych lokatorom mieszkań pomoże łatać rosnącą miejską dziurę budżetową, co zdaje się być głównym celem planowanych podwyżek.

Skutki polityki zadłużania miasta dziś ponosić mają najemcy mieszkań komunalnych, ale prędzej czy później dotkną one nas wszystkich. Nasze miasto, na skutek megalomanii jego władz oraz pazerności krążących wokół nich biznesmenów coraz szybciej podąża ścieżką niekontrolowanego zadłużania się, której koniec jest zawsze taki sam – koszty spłaty gigantycznych zobowiązań ponosi społeczeństwo. Pierwsze objawy już widzimy w postaci coraz wyższych opłat, zamykania niedochodowych szkół, przymusowego przekształcania miejskich instytucji socjalnych w finansowane z grantów organizacje „pozarządowe”, czy obcinania funduszy na projekty społeczne kiedy brakuje kilkuset milionów na prowadzący do nikąd tunel. W miarę powstawania kolejnych stadionów, hal sportowych, ECSów czy Teatrów Szekspirowskich zjawiska te będą się tylko nasilać.

Musimy już teraz głośno powiedzieć STOP takiej polityce, jeśli chcemy w Gdańsku uniknąć scenariusza greckiego, w którym wierzyciele przejmują publiczny majątek, bogacze uciekają z nagromadzonym kapitałem, a zwykłym ludziom każe się zaciskać pasa.  Jeśli dziś pozwolimy władzom miasta ograbić naszą sąsiadkę-emerytkę z „komunałki” wyższym czynszem, to jutro ograbią i nas.

Dlatego w niedzielę 28 sierpnia wszyscy solidarnie przyjdźmy pod Złotą Bramę z garnkami i łyżkami. Niech ten marsz będzie największą do tej pory demonstracją niezadowolenia z polityki zadłużania miasta kosztem społeczeństwa. Niech dźwięk pustych garnków przypomni Adamowiczowi, że władza ma służyć mieszkańcom, a nie odwrotnie!


Pomóż w przygotowaniach do Marszu!

Każdy może wziąć udział w przygotowaniach do Wielkiego Marszu Pustych Garnków. Pomoc potrzebna jest szczególnie w dotarciu z informacją o proteście do jak największej ilości mieszkańców. W tym celu przygotowaliśmy gotowe do wydruku plakaty i ulotki w różnych formatach. Drukujmy je, kserujmy i wręczajmy sąsiadom, znajomym czy rodzinie. Ulotki można też wkładać do skrzynek pocztowych, a plakaty przyklejać na klatkach schodowych. Zapraszajmy nie tylko mieszkańców lokali komunalnych – zachęcajmy innych do przyjścia w akcie solidarności.

Plakat w formacie A4

Duże ulotki (2 x A5)

Małe ulotki (4 x A6)

Do końca sierpnia w każdy czwartek o godzinie 19:00 w Centrum Społecznym przy ulicy Jana z Kolna 8 będzie można otrzymać wydrukowane ulotki oraz porozmawiać z organizatorami Marszu o tym, jak jeszcze można pomóc. Planujemy również serię spotkań organizacyjnych w kilku dzielnicach Gdańska, na których wraz z mieszkańcami będziemy przygotowywać transparenty i hasła na Marsz. Jeśli chcesz być poinformowany/a o terminach tych spotkań, napisz do nas ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).