Jesteś tu: Start / Artykuły / Zapowiedzi /

Spotkanie wokół książki: "INNY MEKSYK: INNE SNY. Opowieści zapatystów" + wystawa "Opowieści starego Antonio"

• Data wydarzenia: 05 stycznia 2015 r.
  • Godziny: 18.00
  • Miejsce: Kraków: Instytut Socjologii UJ, ul. Grodzka 52
  • Organizator: FA Kraków

Inicjatywa Pracownicza Kraków oraz oraz Sekcja Socjologii Krytycznej Koła Naukowego Studentów i Studentek Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na spotkanie z Maciejem Hojakiem wokół książki "INNY MEKSYK: INNE SNY. Opowieści zapatystów." oraz towarzyszącą jej wystawę „Opowieści starego Antonio” ilustracji Barbary Woźniak.

Spotkanie odbędzie się 8 stycznia (czwartek) 2015 roku w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, sala 79, o 18.00.

O książce:

„INNY MEKSYK: INNE SNY. Opowieści zapatystów” to na gruncie polskim pierwsza próba opowiedzenia historii i teraźniejszości tego społeczno-politycznego ruchu, w całej palecie barw i znaczeń, jakie sobą reprezentuje. Publikacja zawiera nie tylko starannie wybrane słynne deklaracje i odezwy z Dżungli Lakandońskiej, opowiadania Marcosa oraz ukazujący „zapatyzm w praktyce dnia codziennego” wywiad z Podkomendantem, ale też dużo więcej.

Niejako druga część książki, równie ważna, to teoretyczne spojrzenie – polityczne, kulturowe, językowe – niezwykłego świata meksykańskich Indian, owocu 500 lat różnych form wyzysku. Znakomici akademicy – czasem i praktycy (jak John Berger, który wybrał się do Chiapas, by porozmawiać z Podkomendantem i naszkicować jego portret) – w różnych formach, od tekstu naukowego przez popularny po niemal literacki esej, przybliżają konteksty kulturowe i polityczne współczesnego zapatyzmu. Dzięki temu otrzymujemy swoiste kompendium, komplementarne spojrzenie na świat tego wciąż żywego ruchu oporu wobec wszelkich formom ucisku. (rozbrat.org)

O wystawie: „Opowieści starego Antonio” to cykl ilustracji Barbary Woźniak do opowiadań dla dzieci autorstwa subcomandante Marcos pod tym samym tytułem. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną ilustracje do bajek „Opowieść o snach” i „Opowieść o szpadzie, drzewie, kamieniu i wodzie”.

Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu KSIĄŻKĄ W MUR!