Jesteś tu: Start / Sekcje FA / Biuro FA / Publicystyka /

Kim są Anonymous?

Ostatnie wydarzenie związane z protestem przeciwko drakońskim ograniczeniom wolności w Internecie, które chcą wprowadzić korporacje i rząd USA wraz ze swoimi sojusznikami (ACTA), spowodowało zainteresowanie się Anonymous. Zablokowali oni szereg rządowych stron protestując przeciwko wprowadzeniu nowego prawa. Anonymous zwyskle skrywają się za specyficznymi maskami, które mogliśmy także widzieć na twarzach protestujących osób podczas szeregu akcji prowadzonych w różnych częściach świata pod wspólnym hasłem „Occupy Wall Street”, czy na ulicach demonstrującej Hiszpanii. Maska ta należy do głównego bohatera kultowego komiksu stworzonego przez Alana Moore "V jak Vendetta". To rodzaj politycznej deklaracji.

Maska jest znana nie tylko dzięki komiksowi, ale także jego ekranizacji. W 2006 roku do kin wszedł film pod tytułem „V jak Vendetta” wg pierwowzoru zarysowanego przez Alana Moore. Z obrazu usunięto wiele treści ściśle politycznych. O samej realizacji Moore  mówił: „To, co początkowo było pomyślane jako bezpośrednie starcie anarchii i faszyzmu, twórcy filmu zastąpili jakimś dziwnym odniesieniem do 11 września i wojny z terroryzmem, słowa anarchia i faszyzm nawet w filmie nie padają.” Jednak ogólna wymowa filmu, zwłaszcza dla osób względnie zorientowanych w temacie, była jasna. Hollywoodzka produkcja dodatkowo rozpowszechniła tę maskę jako symbol oporu przeciwko centralistycznym i autorytarnym rządom.

Alan Morre (ur. w 1953 roku) uchodzi za jednego z najwybitniejszych scenarzystów komiksowych. Jest on także autorem kilku sztuk teatralnych, wielu opowiadań i artykułów zamieszczanych w przeróżnych czasopismach; wegetarian zajmujący się magią i okultyzmem. W jednym z wywiadów o swoich poglądach mówił: „… anarchia jest tak naprawdę jedyną formą istnienia społeczeństwa, jaka na dłuższą metę jest możliwa”. A dalej o swojej twórczości w tym kontekście: „Jeszcze w latach 80., gdy po raz pierwszy zacząłem pisać „V jak Vendetta” dla angielskiego magazynu „Warrior”, fabuła komiksu brała się głównie z moich osobistych przemyśleń nad tym, jak daleko mogą posunąć się jeszcze politycy”.

Pokazaniu się filmu na ekranach kin towarzyszyły akcje anarchistów pod hasłem „A jak Anarchia”, którzy pikietując przed multipleksami przypominali o ideowym wyrazie twórczości Morre. Od tego czasu maska z "V jak Vendetta" stała się coraz bardziej popularnym symbolem społecznego oporu, używanym przez szerokie rzesze protestujących.

Niedawne akcje związane z zablokowaniem stron FBI w Stanach Zjednoczonych czy sejmu i Ministerstwa Obrony Narodowej w Polsce, na fali protestów przeciw ACTA, poprzedził atak Anonymous na faszystowskie serwery, w wyniku czego ujawniono tysiące sympatyków prawicowego totalitaryzmu, w tym 450 nazwisk z Polski. Wywołało to oburzenie polskiej prawicowej prasy jak np. dziennika Rzeczpospolita.

Jeszcze wcześniej Anonymus opublikował 1600 nazwisk i adresów IP pedofilów z nielegalnej strony Lolita City. W 2011 roku ci sami hakerzy ukradli jeden milion dolarów z amerykańskiego ośrodka Statford i przekazali je na cele charytatywne. Pod koniec 2011 roku Anonymous ujawnili personalia policjantów, którzy stali za represjami działaczy ruchu Occupy Wall Street. Wiele osób identyfikujące się z Anonymous za swoje akcje i zaangażowanie zostało aresztowanych.

Dziś świat obserwuje kolejny, największy jak dotąd, atak spod znaku Anonimowych, będących częścią ruchu wolnościowego. I możemy być pewni, że to nie koniec. Uderzenie w autorytarne rządy będzie kontynuowane.
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.