Jesteś tu: Start / Sekcje FA / Kraków / Publicystyka /

O swoje bezpieczeństwo zatroszczymy się sami!

Jesteśmy dorosłymi ludźmi, żyjemy w kraju gwarantującym poszanowanie praw człowieka, cieszymy się szeregiem swobód obywatelskich. Mogłoby się wydawać, że powinniśmy sami decydować o własnych sprawach, a m.in. prawo do prywatności powinno być źródłem i gwarancją naszego bezpieczeństwa.
Oczywistość – nie dla polskiego rządu. Rozszerzenie uprawnień ABW i uzależnienie ich od decyzji prokuratora generalnego, funkcja którego została od marca połączona z funkcją ministra sprawiedliwości, to w rzeczywistość nie żadne działania antyterrorystyczne, a stworzenie uzbrojonych, wyszkolonych oddziałów służb specjalnych gotowych na każde skinienie rządzącej właśnie partii. Oddziałów, które będą mogły do woli grzebać w naszej korespondencji nie przejmując się tajemnicą lekarską czy adwokacką, o dowolnej porze nocy przeszukiwać nasze mieszkania, a w końcu oddać nawet tzw. „strzał snajperski”.
A te wszystkie uprawnienia wprowadza właśnie ustawa zwana „antyterrorystyczną”. „Kwiatków” jest w niej znacznie więcej, ale najbardziej obrzydliwe jest to, że próbuje się ją przepchnąć przekonując o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa na Światowych Dniach Młodzieży. Zagrożenie skończy się jednak po tygodniu – wraz z końcem imprezy – a ustawa będzie obowiązywała jeszcze przez lata. Tymczasem godzi ona w podstawowe prawa człowieka oraz m.in. obdzierając go z jego prywatności narusza jego godność, na straży których miał stać Kościół Katolicki, organizator ŚDM. Jest to po prostu perfidna manipulacja. Przeciwko której zresztą, niedługo nie będziemy mogli już nawet protestować – jeżeli ustawa wejdzie w życie, pod pozorem zagrożenia terrorystycznego służby będą mogły delegalizować zgromadzenia publiczne, a Rząd tak naprawdę – wybierać sobie, kto ma „zostać” terrorystą.

F.A. Kraków

Krakowska Sekcja Federacji Anarchistycznej działa nieprzerwanie od roku 1989. Na przestrzeni tego  okresu przez grupę przewinęło się wielu aktywistów. Do najważniejszych działań podejmowanych niegdyś przez krakowską sekcję należy zaliczyć „Akcję Kontrbal” czyli protesty przeciw pseudocharytatywnemu balowi organizowanemu corocznie przez prezydenta Krakowa, pomoc prawną dla obdżektorów, szereg inicjatyw związanych z ludobójczą wojną w Czeczenii m.in. Komitet Wolny Kaukaz, protesty antywojenne czy angażowanie się w ruchy protestu uczniów i studentów. W ostatnich latach nastąpiła w grupie znaczna zmiana pokoleniowa. Obecnie koncertuje ona swoje działania na promocji demokracji bezpośredniej, wspieraniu grup wykluczonych m.in. lokatorów i bezdomnych oraz działalności informacyjnej: spotkania filmowe, wydawanie broszur, prowadzenie strony internetowej i biblioteki.

Strona www: fakrakow.wordpress.com/ E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.