Jesteś tu: Start / Sekcje FA / Kraków / Dokumenty /

Oświadczenie w drugą rocznicę zabójstwa Stanisława Markielowa i Anastazji Baburowoj

Stanisław Markielow i Anastazja Baburowoj Stanisław Markielow i Anastazja Baburowoj
19 stycznia 2011 roku mijają 2 lata od dnia zabójstwa adwokata, Stanisława Markielowa i dziennikarki Anastazji Baburowoj. Oboje zostali zabici w centrum Moskwy w biały dzień strzałem w głowę. Zabójstwo było na pokaz. I choć z początku były różne wersje, bowiem Stanisław Markielow prowadził sprawy przeciwko wojskom federalnym w Czeczeni i przeciwko kierownictwu republiki i oskarżał ich o porywanie i morderstwa. Był adwokatem dotkliwie pobitego dziennikarza Michaiła Biekietowa, który sądził się z merem Chimek.

Towarzysze z ruchu antyfaszystowskiego byli pewni faszystowskiego śladu w zabójstwie Stasa i Nastii. Markielow był inicjatorem bardziej gruntownego śledztwa w sprawie zabójstwa młodego antyfaszysty,  Aleksandra  Ruhina, które miało miejsce wiosną 2006 roku. Dzięki działaniom Stanisława nie dało się uciszyć tej sprawy. Dzięki jego aktywności, część nazistów została aresztowana i osądzona, a na część wydano listy gończe. Teraz mamy pewność, że zostali aresztowani prawdziwi zabójcy Stasa i Anastazji, policja ma zabójcę i jego wspólniczkę, są neonazistami, którzy brali udział w zabójstwie Aleksandra Ruhina.

Co roku w Rosji mają miejsce zabójstwa na tle narodowosciowym i rasowym. Imion ofiar często nie znamy. Problem, który przed długi czas był ignorowany przez społeczeństwo i władzę był podnoszony tylko przez rodaków ofiar i młodych antyfaszystów, których bronił Stas Markielow i których wspierała dziennikarka Anastazja Baburowa.

Rok temu w Rosji został powołany „Komitet 19 stycznia”, połączył on ludzi różnych wyznań i różnych narodowości. Półtora tysiąca ludzi nie zważając na dwudziesto stopniowy mróz i blokady policji, przyszła uczcić pamięć tej dwójki którą zamordowano za ich głośno wypowiedziany antyfaszyzm.

Po wystąpieniach nazistowskich w Moskwie w grudniu 2010 roku, gdzie doszło do zbiorowych linczów na ludziach innych narodowości, gdzie raniono 28 osób i zamordowano jedną nadszedł czas, żeby przerwać na Świecie milczenie to trwa zbyt długo, nie ma czasu na gadanie o odradzaniu się faszyzmu, on się w Rosji już odrodził.

19 stycznia to nie tylko dzień pamięci o zabitych, to dzień solidarności z tysiącami antyfaszystów w Rrosji, ze wszystkimi ludźmi którzy walczą z faszystowskim zagrożeniem i terrorem na ulicach

Solidarność naszą bronią!

Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań
Komisja Międzyzakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza
F.A. Poznań

Aktywność poznańskiej sekcji FA stanowi szeroki wachlarz działań.

Z jednej strony są to różnorakie formy protestu i agitacji. Można by określić ten rodzaj aktywności jako aktywność doraźną. Charakteryzuje się ona "zewnętrznym" przesłaniem naszej grupy. Działalność ta daje nam możliwość wyrażenia swojego zdania, jest formą nacisku na władzę i inne instytucje oraz stanowi dla nas czynnik propagandowy. W tym zakresie działań mieszczą się zarówno akcje spektakularne takie jak demonstracje, happeningi, akcje bezpośrednie jak te mniej: petycje, plakaty, pisma etc.

Z drugiej zaś staramy się budować naszą rzeczywistość poprzez kreowanie świadomości na co dzień. Tworzymy wolnościową społeczność, która podejmuje działania na rzecz oddolnego, niezależnego i samorządnego życia. Działalność ta jest oparta o Rozbrat nadający grupie charakter stabilny. Federacja Anarchistyczna w roku 1997 otworzyła tu Bibliotekę Wolnościową, a w 2000 Klub Anarchistyczny gdzie znajdują się również biuro FA sekcja Poznań
O aktywności tej stabilnej wynikającej głównie z posiadania swojego miejsca można by pisać jeszcze bardzo dużo. Przede wszystkim Rozbrat daje nam możliwość bezpośredniego i łatwego kontaktu miedzy ludźmi. W oparciu o to miejsce możemy spotykać się z ludźmi mającymi podobny stosunek do otaczającego świata, rozmawiać, dyskutować, pomagać.

Strona www: www.rozbrat.org E-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.