Sekcja FA Łódź

29 KWIETNIA – ŻADNYCH SZANS RASISTOM- PIKIETA

Czy wiesz że w Łodzi istnieją faszyści ? W mieście, gdzie kilkadziesiąt lat temu hitlerowcy w fabryce na Radogoszczu spalili żywcem kilkuset Polaków, w mieście gdzie istniało jedno z największych żydowskich gett w Europie, którego niemal wszystkich mieszkańców zagłodzono lub wywieziono do komór gazowych. W mieście, którego przemysł i kulturę, przez kilkaset lat współtworzyli ludzie różnych narodowości i religii. Absurd. Absolutnie nieprawdopodobne. Zaskoczony ? Myślisz że to nieprawda. Niestety, w Łodzi rośnie w siłę nietolerancja, szerzy się rasizm i nienawiść.

        Ostatnie fakty mówią:

1 października 1999, (piątek) w godzinach wieczornych grupa nazi skinów atakuje ludzi spędzających czas na pasażu Schillera. Brutalnie biją przypadkowo wybraną dziewczynę, szarpią i wyzywają innych, po interwencji kilku osób uciekają.

W piątek, 8 października około godziny 19, kilkunastoosobowa grupa nazi chuliganów wybija szyby w klubie C 4 na ulicy Węglowej 4 i w przylegających do niego budynkach na ulicy Składowej (przy dworcu Łódź Fabryczna). Spłoszeni przez mieszkańców  uciekają.

15 października 1999, (znów piątek), grupa około 20 nazistów -chuliganów atakuje ponownie klub C 4 na ul. Węglowej. Uzbrojonym w pałki, kije baseballowe i noże bandytom udaje się wejść do klubu, gdzie ranią kilka osób, demolują wnętrze i wybijają szyby. Atak zostaje jednak odparty a kilku sprawców zostaje oddanych w ręce natychmiast wezwanej policji. Dochodzeniem zajmuje się  aktualnie Komisariat  Łódź Śródmieście przy al. Kościuszki 17.

Późna jesień 1999,  Wymalowanie rasistowskich haseł i symboli Narodowego Odrodzenia Polski na ścianach i drzwiach klubu Fundacji R.S Laudera, w kamienicy przy ul. Narutowicza. Zbezczeszczenie obraźliwymi napisami murów cmentarza żydowskiego przy ulicy Brackiej

Łódzcy pseudo patrioci mają również na koncie:

Atak na grupę zagranicznej młodzieży odwiedzającej Łódź późnym latem 1994 r.

Ataki na nastoletnią młodzież jeżdżącą na rolkach i deskach w pobliżu Hotelu Centrum jesienią 1995 r.

Próbę zabójstwa młodego człowieka w Pabianicach, na początku 1996 r.

Parę miesięcy temu opinią publiczną wstrząsnęły projekty jawnie antysemickich demonstracji przed siedzibą Gminy Żydowskiej przy ul. Pomorskiej. Sprawa trafiła do zagranicznych mediów.

Tych wypadków jest niestety o wiele więcej. Do stałego repertuaru działalności pseudo patriotycznych nazi skins w Łodzi należą również :

Pobicia, bójki i stałe zastraszanie młodych ludzi na osiedlach.

Regularne zakłócanie obchodów Rocznicy Odzyskania Niepodległości 11listopada i obchodów Rocznicy Konstytucji 3 Maja. Rokrocznie, zgromadzeni skini, hałaśliwie demonstrują wznosząc ręce w faszystowskim pozdrowieniu, skandują rasistowskie hasła. Tego typu ekscesy kładą cień na całości oficjalnego pochodu.

Zanieczyszczanie murów miasta swastykami, krzyżami celtyckimi, wulgarnymi i faszystowskimi napisami (to rzuca się najbardziej w oczy wszystkim odwiedzającym Łódź).

Mazanie rasistowskich haseł na ścianach  żydowskiego domu modlitwy przy ul. Rewolucji 1905 oraz na pomniku Dziesięciu Przykazań w Parku Śledzia

Cotygodniowe burdy prowokowane przez pseudo kibiców- hooligans na stadionach, przenoszące się po meczach na ulice miasta.

Obrażanie i poniżanie cudzoziemców (zwłaszcza kolorowych studentów) i turystów odwiedzających Łódź.

        Takie rzeczy są w stanie zaoferować swojemu miastu i jego mieszkańcom ludzie głoszący patriotyzm i miłość ojczyzny. Nie bądź zmylony określeniami narodowiec, pseudo skin, nazista, chuligan – chodzi tu tych samych bandytów uzasadniających swoją agresję jakąś niedorzeczną i zakłamaną ideologią.

         Tak, mowa jest o młodych neohitlerowcach, obok wielbienia „wielkiej Polski”, aktualną modą wśród pseudopatriotów, nacjonalistów i tych farbowanych skinów  jest narodowy socjalizm oraz uwielbienie dla Adolfa Hitlera i Rudolfa Hessa. W rzeczywistości ci biedni ludzie nie mają pojęcia o historii czy jakiejkolwiek ideologii, znają parę sloganów, haseł w stylu „white power”, „Europa dla białych” czy „Polska dla Polaków”. Większości z nich chodzi tylko o „zadymę”, aby bić innych, robić krzywdę słabszym od siebie, kraść im buty, kurtki (nazywają to „krojeniem”). Z kolei cwani liderzy dorabiają do tego wzniosłą ideologię i nakłaniają młodych ludzi do przemocy. Sami nie brudzą sobie rąk. Sprytni „ideolo” korzystają z naiwności zagubionych nastolatków, przedstawiając swoją łatwą, czarno – białą wizje świata, gdzie za całe zło odpowiedzialni są obcy: Żydzi,  Wietnamczycy, a jeżeli nie oni to np. Gazeta Wyborcza, masoni, ”brudasy”, długowłosi,  punks itd. Faszyści infiltrują kibiców piłkarskich- na meczach ŁKS i Widzewa rozdaje się ulotki i agituje się do  wstępowania w szeregi szowinistycznych, przestępczych ugrupowań typu Narodowe Odrodzenie Polski, Młodzież Wszechpolska  czy Aryjski Front Przetrwania.

          Jednak oblicze przeciętnego skinka nazisty czy narodowca przedstawia się wyjątkowo żałośnie: nie widzi żadnej sprzeczności między swoim pseudo patriotyzmem a okrzykami „Heil Hitler”, głosi on: „Polska dla Polaków”, „obcy won”, tymczasem robi zakupy w zagranicznych hipermarketach, zajada się hamburgerami, pije colę, kupuje sobie „niepolskie” buty Dr Martens, nosi amerykańską lub podrobioną w Malezji kurtkę flayer. Mówi o „czystości” czy „wspólnocie narodu” a okrada i bije innych Polaków. Jest tylko naiwną ofiarą swojego zagubienia i kilku ideologów wykorzystujących go jako uliczne „mięso armatnie”.

          Znamienne, że ataki faszystów następują zwykle w piątki i w dni wolne –po prostu większość tych bohaterów to grzeczne potulne dzieci. Przebierańcy, na co dzień chodzący do szkół i ubierający się zwyczajnie. W weekendy przebierają się w swoje organizacyjne stroje i bawią się  w „złych chłopców”. Tchórzliwi na co dzień, gdy są sami, rosną w dumę w grupie.

          Nie myśl że cały problem nie dotyczy ciebie, bo atakowani są ci „inni” a tobie nic nie grozi bo „nie mieszasz się do polityki” i jesteś poza tym. Kiedy zabraknie tych „innych” agresja przeniesie się dalej, zawsze można kogoś nazwać ”lewakiem”, zawsze znajdą się przeciwnicy do zwalczenia, w myśl zasady „kto nie z nami ten przeciw nam”. Wkrótce może się okazać, że twoja ulubiona knajpa też jest „be”- bo nie jest to rozrywka godna „prawdziwego Polaka” a twój ubiór też świadczy że nie jesteś „patriotą”. Oni oczywiście wiedzą to lepiej i nie mogą istnieć bez wroga, to zastępuje im wszystkie idee. Ich postawy nie można rozpatrywać w kategoriach normalności. Żyjemy w cywilizowanym świecie a ci ludzie zasługują na litość. Jednak ich ostatnie poczynania wymagają bardziej zdecydowany.

Co możesz zrobić ?

– Nie bój się, nie pozwól się zastraszyć. Nie dopuszczaj by w twojej obecności byli bici inni. Nie jesteśmy bezsilni mamy sprzymierzeńców wśród wielu ludzi wokół.

– Solidaryzuj się z tymi, których dotknęła agresja nazistów, pomagaj im i nie czuj się w tym osamotniony.

– Jeżeli sam zostałeś pobity i znasz sprawców, skieruj sprawę do policji lub prokuratury (nie traktuj tego jak donosicielstwo, znaj swoje prawa i korzystaj z nich. Obowiązkiem policji jest zapewnienie ci bezpieczeństwa w miejscu gdzie żyjesz). Jeżeli skarga zostanie przyjęta dopilnuj by nie została zaniedbana i toczyła się z oskarżenia publicznego, w innym wypadku skontaktuj się z adwokatem i sam skieruj sprawę do Sądu Rejonowego.

– Przeciwstawiaj się wszelkim formom rasizmu i dyskryminacji a także ich propagowaniu w swoim otoczeniu. Demaskuj hitlerowców i  sympatyków rasizmu. Niech ich koledzy, rodzice, nauczyciele, sąsiedzi wiedzą obok kogo żyją.

– Zwracaj uwagę sprzedawcom rozprowadzającym w kioskach broszury typu „Poznaj Żyda”, pytaj obsługę i dyrekcję EMPiK dlaczego są tam w sprzedaży jawnie rasistowskie tytuły typu Szczerbiec czy Ojczyzna. *

– Likwiduj hitlerowskie hasła i napisy na murach swojego osiedla. Naziści próbują  sprawić wrażenie, że jest ich wielu, w rzeczywistości jest to tylko żałosna garstka.

– Uświadamiaj swoich kolegów i znajomych, kseruj i rozpowszechniaj te ulotkę, pokaż ją swoim rodzicom, nauczycielowi, wszystkim. To dotyczy każdego. To nie jest problem młodzieżowych porachunków.

Nie traktuj tych słów jako kolejnego rób to, nie rób tamtego. Twoja reakcja to konieczność chwili.

 * W tych sprawach możesz powołać się na przepisy Kodeksu Karnego, który w rozdziale „O przestępstwach przeciw porządkowi publicznemu” sprawę faszyzmu reguluje w czterech artykułach:

            art. 270 par. 2 Kto publicznie pochwala faszyzm lub jakąkolwiek jego odmianę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

           art. 272  Kto publicznie nawołuje do waśni na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych lub wyznaniowych albo takie waśnie pochwala, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

           art.  273 par. 1 kto dopuszcza się czynu określonego w art. 270- 272 używając druku lub innego środka masowej komunikacji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

           par. 2 Kto w celu rozpowszechnienia sporządza, gromadzi, przechowuje, przewozi lub przesyła pismo, druki, nagranie, film lub inny przedmiot zawierający treść określoną w art. 270-272, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

           Art. 274 par. 1 Kto publicznie lży, wyszydza lub poniża grupę ludności albo poszczególną osobę z racji jej przynależności narodowościowej, etnicznej lub rasowej, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.

           par. 2 Kto dopuszcza się czynnej napaści na człowieka z powodu określonego w par. 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

 

Jeżeli te problemy nie są ci obojętne. Jeżeli zważasz na to gdzie żyjesz i co cię otacza. Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie w swoim mieście.

Przyjdź publicznie zademonstrować swój sprzeciw! Powiedz nie pleniącej się głupocie.

29 KWIETNIA 2000 GODZ. 12 00

PASAŻ SCHILLERA PRZY UL. PIOTRKOWSKIEJ

 

 

 

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *