Sekcja FA Łódź

Demonstracja Antyfaszystowska

„Rasizm stop!” „Nigdy więcej holocaustu!” krzyczało około stu anarchistów podczas sobotniej manifestacji przeciwko nietolerancji, przemocy, rasizmowi i faszyzmowi.

Zorganizowała ją Federacja Anarchistyczna Sekcja Łódź. Anarchistom godzinę zajął przemarsz od pasażu Rubin-steina do placu przed Centralem II. Bezpieczeństwo uczestnikom przemarszu zapewniały wzmocnione siły policyjne.

Padał deszcz, wiał wiatr, ale nie było to przeszkodą dla młodych ludzi, którzy wzięli udział w przemarszu. Byli ubrani na czarno, w rękach nieśli czerwono-czarne falgi anarchistyczne i transparenty z napisami „Faszyzm precz”, „Rasizm stop”. Przechodnie pytali o to, z którym ugrupowaniem politycznym jest anarchistom po drodze. Manifestujący młodzi ludzie odpowiadali, że z żadnym.

– Chcemy żyć w mieście, w którym znikną z murów ziejące nienawiścią faszystowskie symbole – mówi Rafał Wieniawa, szef łódzkiej sekcji anarchistycznej. – Jako anarchiści uważamy, że każdy ma prawo żyć w spokoju, nie bać się wieczornych spacerów. Chcemy przełamać negatywny wizerunek Łodzi jako miasta nietolerancyjnego i rasistowskiego.

– Przyjdziemy protestować na ulicę Uniwersytecką 3, do łódzkiego oddziału Amnesty International, przeciwko przymusowemu poborowi do wojska, a w piątek przeciwko dużym podatkom – mówi Anna, studentka historii.

– Mam już dosyć zastraszania nas na koncertach i w pubach przez grupki agresywnych fanatyków.

Łódzka sekcja anarchistyczna jest jedną z 26 działających w Polsce. W trakcie wiecu członkowie Amnesty International zbierali podpisy pod rezolucjami sprzeciwu wobec rasizmowi. Podpisywali się przechodnie i uczestnicy manifestacji.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *