Sekcja FA Kraków

Solidarni z obrońcami lasu w Chimkach

Dziś w Krakowie odbyła się akcja solidarnościowa z aktywistami aresztowanymi z powodu obrony lasu w podmoskiewskich Chimkach.

Protest, zorganizowany przez Federację Anarchistyczną Kraków, rozpoczął się pod konsulatem Federacji Rosyjskiej. Tam wygłoszono przemówienia po polsku i rosyjsku. Skandowano też okrzyki poparcia dla aktywistów oraz rozdawano ulotki. Próby wytypowania przez policję organizatora nie powiodły się. Demonstranci przeszli na Rynek i tam kontynuowali wiec, który cieszył się sporym zainteresowaniem przechodniów. Policji tym razem udało się zainterweniować. Przyciągnęło to uwagę przechodniów, którzy stanęli w obronie legitymowanych anarchistów. Protest był elementem światowych dni solidarności (17-20 września) z dwójka więzionych aktywistów.

  • Chimki, ale gdzie to jest?

Przypomnijmy. Już od trzech lat trwa walka o ocalenie lasu w Chimkach. Według pomysłów władz właśnie przez miejscowy las będzie przebiegać pierwsza płatna autostrada w Rosji z Moskwy do Sankt-Petersburga. Realizacja tego projektu doprowadzi do pogorszenia sytuacji ekologicznej w regionie oraz pozbawi mieszkańców kolejnej strefy rekreacyjnej. Władze Chimek wspólnie z firmą budowlaną nieraz stosowały przemoc wobec obrońców lasu: ignorowano opinię społeczną, podżegano nacjonalistów do ataku na pokojowe akcje ekologów oraz mieszkańców, bezprawnie zatrzymywano i bito dziennikarzy. Wielu aktywistów poddano brutalnym naciskom w celu wydobycia zeznań potrzebnych dla śledztwa.

28 lipca 2010 przed budynkiem administracji miasta Chimki około 200 młodych antyfaszystów i anarchistów zorganizowało spontaniczną demonstrację w obronie lasu w Chimkach, który był wycinany dla potrzeb dużego biznesu. Akcja, podczas której zostało potłuczonych kilka szyb, spotkała się z szerokim oddźwiękiem społecznym. Władza odpowiedziała jak zwykle represjami. Dzień po akcji zostali zatrzymani dwaj znani społeczni aktywiści Aleksej Gaskarow i Maksim Sołopow. Grozi im do siedmiu lat więzienia za chuligaństwo, chociaż nie ma dowodów potwierdzających ich udział w działaniach pozaprawnych. Sąd ma zdecydować o ich losie w najbliższy poniedziałek.
Khimki Battle – strona kampanii na rzecz uwolnienia aktywistów.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *