FASekcja FA Poznań

Poznań: Kolejne uniewinnienie w sprawie demonstracji pod MTP

23 listopada 2010 r. sąd rejonowy w Poznaniu uniewinnił jedną z trzech osób oskarżonych o naruszenie nietykalności funkcjonariusza policji. Według policji, tego czynu miała dopuścić się jedna z aktywistek związana z poznańską Federacją Anarchistyczną i skłotem Rozbrat, podczas zatrzymania na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich 8 marca 2010 roku.

W uzasadnieniu sąd uznał zeznania rzekomo poszkodowanego policjanta oraz jednego z jego kolegów za niespójne i nieprzekonywujące. Natomiast za spójne uznał zeznania czterech pozostałych świadków będących uczestnikami i obserwatorami protestu. Również przedstawione nagranie filmowe z protestu 8 marca wykazało, iż przebieg protestu był niezgodny z opisami funkcjonariuszy. W rezultacie sąd przyznał, iż nie było celowego, zamierzonego ataku na policjanta, a jedynie przypadkowy kontakt podczas zamieszania i przepychanki wynikłych w trakcie brutalnych zatrzymań przez oddział prewencji.

Spośród 2 pozostałych działaczy oskarżonych o naruszenie nietykalności funkcjonariusza policji, jeden czeka na termin apelacji od wyroku skazującego go na 6 miesięcy ograniczenia wolności. Kolejna rozprawa drugiego z oskarżonych odbędzie się 17 grudnia o godz. 8:30 sali numer 5 w Sądzie Rejonowym przy ul. Kamiennogórskiej. Podczas rozprawy przesłuchiwani będą świadkowie obrony.

Przypomnijmy, że 14 października sąd rejonowy uniewinnił 38 osób oskarżonych o nierozejście się na wezwanie funkcjonariusza podczas protestu 8 marca. Sąd uznał, że wezwania nie było. Aktywiści zapowiadają złożenie wniosków o odszkodowania za bezpodstawne zatrzymania.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *