FASekcja FA Poznań

Poznań: Przeciwko świątecznemu wyzyskowi

Dziś przez centrum handlowym „Stary Browar” w Poznaniu grupa działaczy Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej zorganizowała akcję pod hasłem „Solidarni z pracownikami handlu i usług”. Rozdano kilkaset ulotek, w których przeczytać mogliśmy, że okres przedświąteczny to wzmożony ruch w sklepach i punktach usługowych zatem, szczególnie trudny dla pracownic i pracowników tego typu placówek, kiedy normy prawa pracy są często łamane.

„Dzięki przedświątecznej gorączce – czytamy w ulotce IP –  sieci handlowe mnożą gigantyczne zyski, co w żadnym stopniu nie przekłada się na pensje zatrudnianych w sklepach sprzedawców. Według Inspekcji Pracy sytuacja w handlu i usługach miała się ostatnio poprawić, co z pewnością było spowodowane dwoma zasadniczymi czynnikami: spadkiem bezrobocia i protestami pracowniczymi, do jakich doszło 2-3 lata temu w dużych korporacyjnych sieciach handlowych, takich jak np. Tesco. Media zainteresowały się łamaniem praw pracowniczych w takich firmach jak Biedronka. Tym niemniej w 2009 roku Państwowa Inspekcja Pracy wykryła nieprawidłowości w 1/3 placówek handlowych. Rosnące ostatnio bezrobocie (w Wielkopolsce w ciągu ostatnich 2 lat wzrosło ono o ponad 50%!), doprowadziło do sytuacji, że ponownie coraz częstsze stają się przypadki wyzysku pracownic i pracowników w handlu i usługach. Pamiętajmy o tym przekraczając dziś próg sklepów i punktów usługowych”.

Inicjatywa Pracownicza wielokrotnie prowadziła akcje protestacyjne m.in. przeciwko takim sieciom handlowych jak Tesco, Auchan, Kaufland, Alma Market, Żabka, jak również interweniowała w przypadku nadużyć pracodawców w małych sklepach i punktach usługowych czy gastronomicznych.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *