Zapowiedzi

Esperanto, polityka, wolność: dyskusja i koncert WAIT

14 kwietnia przypada setna rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z białegostoku twórcy uniwersalnego języka esperanto. Z tej okazji chcemy zaprosić Cię na dyskusję o roli języka jako nośnika idei politycznych, o nacjonalizmie oraz próbach wymazania wielokulturowej historii stolicy podlasia i innych polskich miast. Po dyskusji zapraszamy na koncert zespołu WAIT będący benefitem na III Kongresono, które odbędzie się 29-30 kwietnia we wrocławiu.

Białystok – niegdyś prywatna rezydencja magnackiego rodu Branickich, który zbudował swą potęgę na niewolniczej pracy chłopów. W 19. wieku przekształcił się w miasto przemysłowe, w którym swój dom znaleźli ludzie wielu narodowości i wyznań. Stolica podlasia była miejscem w którym kwitła kultura żydowska, polska i rosyjska, miastem gdzie obok siebie funkcjonowały kościoły katolickie, protestanckie, cerkwie i synagogi. Mieszkańcy mówili w języku jidisz, po polsku, niemiecku i rosyjsku. W tym tyglu kulturowym narodził się twórca uniwersalnego języka esperanto, który chciał aby uniwersalny język wyzwolił ludzkość z ksenofobii i militaryzmu. Wielokulturowy Białystok został zniszczony w smutnych okolicznościach II Wojny Światowej, której jednym z dramatycznych epizodów było słabo obecne w zbiorowej pamięci powstanie w gettcie białostockim.

Dziś opanowane przez prawicę władze białegostoku usiłują wymazać z historii zarówno Ludwika Zamenhofa jak i całą pamięć o wielokulturowej przeszłości miasta. Równocześnie władze wspierają nacjonalistyczne bojówki i chcą zdobyć popularność odwołując się do i dumy narodowej i strachu przed obcymi. Jak bardzo historia i lingwistyka jest przedmiotem manipulacji politycznej? Chcemy o tym porozmawiać. 9 kwietnia zapraszamy do Cafe Kryzys na dyskusje:

NACJONALIZM A POLITYKA HISTORYCZNA – rozmowa wokół książki „Białystok. Biała siła, czarna pamięć” – opisującej relacje między władzą, kościołem a nacjonalistycznymi bojówkami. Kolektyw Biblioteka na Syrenie zaprasza na dyskusję o instrumentalnym wykorzystywaniu nacjonalizmu i wymazywaniu pamięci historycznej miasta.

ESPERANTO JAKO IDEA ANARCHISTYCZNA – nasz przyjaciel Andrzej, pedagog i esperantysta przedstawi dzieło Ludwika Zamenhofa. Wspólnie zastanowimy się nad wolnościowym aspektem języka uniwersalnego, nad tym jak polityka manipuluje językiem. Czy język esperanto może być pomocny w uwolnieniu się od wpływu władzy?

Po dyskusji zapraszamy na KONCERT ZESPOŁU WAIT – Anarcho-electro-dreampunk band from Warsaw. Members of the bands like Hände (Warsaw), Paper Wounds (St.P), Doll Parts (Tomsk).
https://www.facebook.com/waitpunx/

Koncert jest benefitem na KONGRESONO.
https://www.facebook.com/kongresono/

9 kwietnia w godzinach 16:00 – 21:00
Cafe Kryzys, ul. Wilcza 30 (skłot Syrena), warszawa
wydarzenie na facebooku organizowane przez WFA i Bibliotekę na “Syrenie”

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *