Publicystyka

Eurowizja 2019 „Odważ się marzyć”

Brokat, światła, chwytliwe piosenki. Większość widzów Eurowizji właśnie tak widzi ten międzynarodowy konkurs. Eurowizja to nie tylko rozrywka. Jej powstanie w 1956 roku miało zjednoczyć narody Europejskie. Wspólna organizacja wydarzenia kulturalnego służyła minimalizacji podziałów powstałych w wyniku II wojny światowej. Mimo zapewnień EBU (Europejskiej Unii Nadawców), polityka obecna jest w Eurowizji od samego początku. Cele organizacji konkursu zmieniały się przez lata. Jako inkluzywne wobec osób LGBT+ wydarzenie, Eurowizja stała się narzędziem propagowania progresywnych wartości. Obecnie wydarzenie jest ważnym dla wielu państw narzędziem “narodowego brandingu”, czyli kształtowania międzynarodowej percepcji danego kraju i jego polityki.

Finał Eurowizji 2019 odbywa się w Tel Awiwie. Dla Izraela to okazja, by pokazać się międzynarodowej społeczności w roli otwartego kulturowo gospodarza jednego z największych wydarzeń kulturalnych na świecie.

To fasada. Podstawą działań rządu Izraela jest idea hafrady (czyli „oddzielenia” po hebrajsku). Celem jest separacja palestyńskiej populacji od żydowskiej. Osadnicy izraelscy, za zgodą władz izraelskich, wkraczają na Zachodni Brzeg i wymiejscawiają mieszkających tam Palestyńczyków.

Od 30 marca 2018 trwają protesty społeczności palestyńskiej przy granicy Izraela z Gazą. Podczas Wielkiego Marszu Powrotu, armia Izraelska zamordowała 183 osoby i raniła kolejnych 9 tysięcy, pośród których 6 tysięcy to ofiary snajperów izraelskich. Użycie śmiertelnej siły przez Izrael zostało potępione przez Human Rights Watch, B’Tselem, Amnesty International.

Izrael uprawia politykę apartheidu. Syjonistyczne zapędy władzy doprowadziły w czerwcu 2018 roku do wprowadzenia ustawy dającej prawo do samostanowienia wyłącznie Żydom. Ustawa umożliwia tworzenie miast segregowanych według religii lub narodowości. Jest prawem podstawowym, które ogłasza Izrael państwem WYŁĄCZNIE dla Żydów.

Na terenie państwa Izrael i okupowanej strefy Gazy ludność arabska i palestyńska poddawana jest ciągłym represjom. Finansowany przez USA Izrael dysponuje ogromną siłą militarną. Ta siła umożliwia prześladowanie i zabijanie dorosłych i dzieci tylko z powodu ich narodowości lub religii w celu stworzenia homogenicznego, żydowskiego państwa Izrael. Nie kupujemy tej propagandy narodowego brandingu Izraela. Stanowczo sprzeciwiamy się przemocy, jaką stosuje Państwo Izrael wobec Osób nieżydowskich.

Hasło “Odważ się marzyć” bierzemy do siebie, jednak nasze marzenia są nieco inne, od tych zakładanych przez producentki/ów Eurowizji. Marzy nam się świat bez podziałów, przemocy i wojen. Mamy odwagę o te marzenia walczyć.

Solidarność naszą bronią!

tekst pierwotnie opublikowany na stronie warszawskafa.bzzz.net

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *