Zapowiedzi

23 sierpnia warszawa – Dlaczego jesteśmy przeciwko więzieniom? Film i dyskusja

Jak kojarzy nam się więzienie? Czy za murami widzimy przede wszystkim groźnych przestępców i kryminalistki? Czy dostrzegamy w tych osobach to, kim są naprawdę – ludźmi? Zamkniętymi, odizolowanymi, ukrytymi przed światem i odrzuconymi przez niego ludźmi.

Zapraszamy was na rozmowę o realiach systemu więziennego, o codziennych doświadczeniach milionów ludzi, o mitach i półprawdach szerzonych w celu legitymizowania istnienia wiezień.

Wstępem do dyskusji będzie 30 minutowy film stworzony przez amerykańską grupę Sub.Media – „Trouble #20 Inside-out: Przeciwko społeczeństwu więziennemu”, jednak nasza dyskusja nie musi dotyczyć wyłącznie kontekstu zagranicznego. Dotkniemy też statystyk więziennictwa w polsce.

Podczas spotkania nikt z nas nie będzie wcielał się w rolę ekspertek czy ekspertów. Pragniemy podjąć równą rozmowę na ważny dla nas temat, podczas której głos każdej osoby będzie tak samo ważny. Dlatego zapraszamy zarówno osoby, które mają już wyrobione zdanie, jak i te które chciałyby dopiero dowiedzieć się czegoś i poznać anarchistyczne spojrzenie na system więziennictwa.

Wydarzenie to jest związane z Międzynarodowym Tygodniem Solidarności z Uwięzionymi Anarchist.k.ami. W trakcie można będzie napisac list lub pocztówkę do uwięzionych, oraz zapoznać się z distrem ACK Warszawa.

Planujemy kino plenerowe, więc możesz zabrać ze sobą ulubioną poduszkę, mate lub coś innego do siedzenia.

***
O filmie:

Trouble #20 Inside-Out: Against Prison Society / 35,5 min / 2019

Więzienie jest podstawą władzy państwowej i kotwicą kapitalistycznych relacji społecznych. Jest to podstawowe zagrożenie, które zmusza nas do zaakceptowania codziennego reżimu wyzysku I nadużyć. To świątynia władzy i pomnik daremności. To kamery, czujniki ruchu i ściany z grubego betonu owinięte drutem kolczastym. To ciągły eksperyment w tworzeniu struktur na wzór wojskowy i psychologii. To sklepik prowadzony na odzyskanej pracy niewolniczej. To wymuszona separacja, która rozdziela rodziny i bliskich. To ostatni gówniany przystanek, zanim zostaniesz deportowany/a z powrotem do życia, przed którym uciekłaś/eś. To rozległe miejsce pracy, gdzie strażnicy zarabiają na życie trzymając ludzi w klatkach. Jest to sterylna kapsuła czasu, w której jednostki są porywane z teraźniejszości i wrzucane do otchłani przez lata.

Dla tych, którzy są w środku, walka z więzieniami jest często walką o przetrwanie; jest to ciągła walka o zachowanie wszelkiej godności w miejscu, które ma na celu zmiażdżenie cię. Dla osób z zewnątrz jest to walka o przełamanie barier zinstytucjonalizowanej izolacji – fizycznej, technicznej czy biurokratycznej. To walka o budowanie i utrzymywanie relacji z tymi, o których państwo by zapomniało. Więzienia budowane są tak, aby były nieprzenikalnymi fortecami. Walka o ich zniesienie jest zniechęcająca. Ale bez względu na to, czy jesteś wewnątrz, czy na zewnątrz, ich dalsze istnienie jest zniewagą dla samej idei wolności…. i to taką, która wymaga oporu.

***

23-30 sierpnia
Międzynarodowy Tydzień Solidarności z Uwięzionymi Anarchist.k.ami to inicjatywa grup Anarchistycznego Czarnego Krzyża z całego świata. Podczas tygodnia na całym świecie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i akcje solidarnosciowe upamiętniające uwięzionych anarchistów i anarchistki. To szczególny tydzień w roku, kiedy mobilizujemy się globalnie, aby pokazać naszym przyjaciołom i przyjaciółkom, że nie są sami, i nie są zapomniane.

Dopóki wszystkie nie będą wolne! Dopóki wszyscy nie bądą wolni!

Inne warszawskie wydarzenia w ramach Tygodnia Solidarności:
https://www.facebook.com/events/387893208541874/
https://www.facebook.com/events/893493887684888/

www.solidarity.international
Twitter: @solidarity_week

Anarchistczny Czarny Krzyż – warszawa (przeciwkowiezieniom.noblogs.org) / Alternatywna Przestrzeń Edukacyjna

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *