Sekcja FA KrakówZapowiedzi

1 grudzień Kraków Radykalny Wieczór Filmowy: Operacja Hamburg

Zapraszamy na Radykalny Wieczór Filmowy 1 grudnia 2019 r. o godz 17.00 w “Zwrotnicy” przy ul Kremerowskiej 6/9.
W ramach spotkania będziemy wyświetlać film pt. “Operacja Hamburg” ( Hamburger Gitter ) reż. Steffen Maurer, Marco Heinig. Po filmie odbędzie się dyskusja.

“Operacja Hamburg” ( Hamburger Gitter ) to przenikliwy obraz niepokojących działań policji we współczesnym, demokratycznym państwie, realizowanych pod nieuwagą społeczeństwa, którego wzrok zwrócony jest raczej ku państwowej przemocy w tradycyjnych reżimach na wschodzie Europy. Jednak czy na Zachodzie aparat represji jest bardziej “demokratyczny”?

W lipcu 2017 roku, w Hamburgu, podczas szczytu G20 spotkali się przedstawiciele najbogatszych państw. Wydarzeniu towarzyszyły masowe i gwałtowne manifestacje społeczne przeciwko globalnej polityce ekonomicznej, społecznej i ekologicznej. Ujęcia płonących samochodów na ulicach i starć z policją obiegły wszystkie możliwe media – również w Polsce. Policyjna operacja ochrony światowych elit przed społecznym gniewem okazała się największym tego typu działaniem w historii powojennych Niemiec. Jednak wśród chwytliwych medialnie obrazów chaosu i ulicznych walk zabrakło merytorycznych analiz wydarzeń, a tym bardziej krytycznego spojrzenia rolę niemieckiej policji w tamtych dniach. Jako społeczeństwo otrzymaliśmy mainstreamowy, propagandowy przekaz: światowi liderzy troszczą się o ludzkość, a policja z konieczności zmuszona jest użyć przemocy wobec agresywnych manifestantów

Zwrotnica – Dom Inicjatyw Społecznych
ul. Kremerowska 6/9
Kraków
Wstęp wolny.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *