Publicystyka WyróżnioneFA

Zielona Fala / Federacja Anarchistyczna

Na początek trochę o nowej grupie tematycznej związanej i współtworzonej przez Federacje Anarchistyczną. Szerszy i obszerniejszy tekst czym jest, na czym się opiera i co  będzie robić jak i przeciwko czemu, powstanie w niedługim czasie, kiedy odbędzie się zjazd roboczy Zielonej Fali. Na teraz zapraszamy was  do współdziałania i tworzenia z nami Zielonej Fali, szczególnie jeśli bliski jest wam zielony anarchizm, antykapitalizm i sprzeciw wobec tak idiotycznie i nieekologicznie sprawowanej władzy.

Na zdjęciu zbiornik retencyjny Jeziorsko, stan aktualny.
Na zdjęciu zbiornik retencyjny Jeziorsko, stan aktualny.

Katastrofa klimatyczna postępuje. Zmiany są widoczne gołym okiem, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Z ich powodu coraz szybciej tracimy bioróżnorodność. Negatywne konsekwencje dotykają i będą dotykać przede wszystkim osoby biedne. Dążymy do sytuacji, w której już w 2030 roku kolejne 120 mln ludzi zostanie wepchniętych w skrajną biedę, właśnie z powodu skutków podnoszącej się temperatury. Jeśli temperatura wzrośnie o 2 stopnie, kolejne 2 miliardy ludzi nie będzie miało dostępu do wody pitnej. A problem suszy doskwiera nam w Polsce już teraz. Wszyscy naukowcy są zgodni co do tego, że jeśli nie ograniczymy naszych emisji o połowę do 2030 roku, nie będziemy w stanie powstrzymać dalszych konsekwencji globalnego ocieplenia.
Reakcja rządów światowych, w tym polskich polityków, jest znikoma – i to pomimo raportów dot. zmian klimatu, znanych im od dziesięcioleci. Cały czas łudzi się nas wizją tego, że na zmianę mamy jeszcze wiele lat. Wszystko po to, aby podtrzymywać stan gospodarki na aktualnym poziomie – kosztem życia ludzi, zwierząt i innych żyjących istot. Korporacje i banki w dalszym ciągu inwestują w paliwa kopalne i wysokoemisyjne rozwiązania, wyłącznie po to, aby zwiększać swoje zyski. Naukowcy próbują nam wmówić, że wszystko będzie w porządku, powołując się na rozwiązania technologiczne, które nie mają szans zadziałać w ciągu 10 lat. Pomijają całkowicie fakt, że istnieje już skuteczne rozwiązanie – a jest nim powstrzymanie wzrostu gospodarczego.
Jesteśmy grupą, która ma dość i uważamy, że obecny stan rzeczy należy natychmiast zmienić. Życie nasze i mieszkańców Globalnego Południa są tak samo ważne i z pewnością ważniejsze niż ciągły wzrost gospodarczy, który doprowadził nas do tej sytuacji i jest zagrożeniem dla życia całej planety.
Za pomocą akcji bezpośrednich, protestów, happeningów, petycji i wszelkich innych dostępnych sposobów walki, jako mieszkańcy Ziemi będziemy starali się wywalczyć zmiany i wyrwać z marazmu nasze społeczeństwo.
Jesteśmy falą, która stawi opór siłom niszczącym planetę – naszego jedynego domu.

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *