Serwis Informacyjny - Świat

WOLNA STREFA BURE – WALKA PRZECIWKO SKŁADOWISKOM ODPADÓW NUKLEARNYCH WE FRANCJI

 

Okolice niewielkiej miejscowości Bure we francuskim departamencie Mozy stały się w ostatnich latach miejscem walki między lokalnymi mieszkańcami i aktywistami a francuskimi władzami, które zdecydowały się na budowę w tym miejscu składowiska radioaktywnych odpadów. Projekt budowy ogromnego składowiska o nazwie CIGEO istnieje od 1994 roku. Decyzją władz z 2006 roku zdecydowano o lokalizacji projektu na terenie miejscowości Bure, w departamencie Mozy. Ustawa ta została przyjęta pod przykrywką budowy „laboratorium” do badań geologicznych. Trzecie ustawa z 2016 roku zapoczątkowała pilotażową fazę projektu, która w rzeczywistości nie miała nic wspólnego z jakimikolwiek badaniami. To pierwsza przemysłowa faza projektu, której koszt wynosi w przybliżeniu 25% całego budżetu CIGEO. W 2019 roku ANDRA (państwowa agencja ds odpadów atomowych) miała obowiązek zwrócić się o pozwolenie dla projektu CIGEO i rozpocząć go dopiero po uzyskaniu zgody. Pracę przygotowawcze ruszyły jednak już w 2015 roku, spotykając się z licznymi protestami.

Projekt ma objąć obszar pięciu wiosek w departamentach Moza i Górna Marna – Bure, Saudron, Ribeaucourt, Bonnet i Mandres. To 270 ha naziemnych instalacji i 300 km podziemnych tuneli, które mają zapewnić miejsce do przechowywania najbardziej radioaktywnych odpadów. Wszystko to za co najmniej 40 miliardów euro. Na tą chwilę jest to jedynie projekt bez oficjalnej autoryzacji, ale wiele przesłanek wskazuje na to, że będzie realizowany, zwłaszcza że nie przedstawiono żadnych alternatywnych propozycji. Na ta chwile w Bure nie ma radioaktywnych odpadów, pierwsze transporty teoretycznie nie powinny tu trafić przed 2025 rokiem. Jednakże ANDRA kontynuuje wykup ziemi (obecnie 3 tys ha w departamentach Moza i Górna Marna), budowę infrastruktury (tory kolejowe, drogi, linie wysokiego napięcia itd.) oraz szerzenie swojej propagandy.

W 2004 roku ludzie przeciwni projektowi i nuklearnej polityce państw z Francji i Niemiec stworzyli stowarzyszenie o nazwie Bure Zone Libre (Wolna Strefa Bure). Po kilku latach kupili i odremontowali dom w Bure. W tej chwili jest on przestrzenią mieszkalną otwartą dla każdego. Posiada sale na spotkania/koncerty, miejsca noclegowe dla wielu osób, warsztat, salę komputerową i ogród.

Miejsce to zostało stworzone jako baza dla ruchu krytycznego wobec przemysłu nuklearnego, jako miejsce organizacji różnych akcji przeciw niemu oraz przestrzeń gdzie wszyscy uczymy się organizować i żyć w sposób niehierarchiczny.

Dom jest zawsze otwarty.

Możesz dzwonić na nr (+33) 3 29 45 41 77 albo napisać na adres sauvonslaforet[at]riseup.net.

Koszty mieszkania są dzielone kolektywnie, wszyscy dbamy o to miejsce i realizujemy kolektywne zadania.

Wszelkie pomysły i energia są mile widziane.

La Maison de la Resistance, 2 Rue de l’Eglise, 55290 Bure.

 

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA W BURE:

 

 

2-8 marca 2020 – tydzień anty więzienny

W dniach 2-8 marca w okolicach Bure organizowany jest tydzień antywięzienny.

W tej chwili program jest w przygotowaniu, dokładne informacje będą ogłoszone wkrótce.

Wśród tematów, które będą obecne znajdują się m.in.

– represje wobec ruchu i obrona przed nimi

– no borders

– problemy genderowe, lgbtq+, więzienia kobiece

– zniesienie systemu więziennego (dyskusje o anarchistycznej wizji sprawiedliwości, prawa, zbrodni i kary)

Jeśli masz pomysł na jakąś dyskusję, prezentację lub warsztat skontaktuj się z nami.

20-26 kwietnia – tydzień antynuklearny

7 dni dyskusji, warsztatów, konferencji i wymiany doświadczeń na temat historii walki grup antyatomowych oraz doświadczeń z tym związanych. Podejmiemy próby analizy, które strategie przyniosły pozytywny rezultat, jakie metody stosowaliśmy i w jakim stopniu się one sprawdziły. Porozmawiamy o sprzeciwie wobec budowy elektrowni atomowych w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, protestach przeciw transportom radioaktywnych odpadów, walce pracowników zatrudnionych w sektorze nuklearnym i ruchowi przeciw ANDRA – francuskiej rządowej agencji odpowiedzialnych za promieniotwórcze odpady. Znajdziemy też czas na szersze spojrzenie na problem energii nuklearnej – na to na jakim etapie jest obecnie projekt Cigeo, polityce ekstraktywizmu, czyli przedmiotowego traktowania Ziemi i niekontrolowanej eksploatacji dóbr oraz kolonializmowi związanemu z sektorem nuklearnym, m.in. w Nigerze i Kazachstanie.

Oprócz dyskusji przewidziane będą także spacery po okolicy, warsztaty, wystawy i dużo innych wydarzeń. Program nie jest jeszcze dopięty, szczegóły pojawią się wkrótce.

Większość wydarzeń będzie miało miejsce w Maison de la Resistance

Contact email: semaineantinuk (at) riseup.net

Website for more information: bureburebure.info

 

Udostępnij tekst

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *